Súdny dvor Európskej únie

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Súdny dvor Európskej únie alebo Európsky súdny dvor (do novembra 2009 Súdny dvor Európskych spoločenstiev) je jednou z inštitúcii Európskej únie. Súdny dvor Európskej únie sa skladá z týchto súdnych orgánov

Súdny dvor Európskej únie sídli v Luxemburgu.

Príslušnosť Súdneho dvora EÚ[upraviť | upraviť zdroj]

Súdny dvor EÚ rozhoduje na základe tzv. priamych žalôb najmä o

Okrem toho súdny dvor rozhoduje o tzv. prejudiciálnych otázkach. Konanie o prejudiciálnej otázke môže iniciovať vnútroštátny súd, ak má pochybnosti o výklade zakladajúcich zmlúv alebo o aktoch inštitúcii Únie a vec považuje za rozhodujúcu pre svoje vlastné rozhodnutie.

Súdny dvor EÚ tiež môže rozhodovať na základe arbitrážnej doložky pripojenej k verejnoprávnej alebo súkromnoprávnej zmluve uzavretej Úniou alebo v mene Únie a spory medzi členskými štátmi, ktoré súvisia s predmetom zakladajúcich zmlúv , a to na základe osobitnej dohody strán.

Súdny dvor EÚ nemá nijakú právomoc pokiaľ ide o spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku.

Súdny dvor[upraviť | upraviť zdroj]

Súdny dvor je súčasťou Súdneho dvora EÚ. Je zložený z 28 sudcov (jeden sudca z každého členského štátu Európskej únie), ktorým pomáha 8 generálnych advokátov. Sudcovia aj generálni advokáti sú menovaní na základe dohody vlád členských štátov Európskej únie na obdobie šiestich rokov. Na čele Súdneho dvora je predseda volený Súdnym dvorom na obdobie troch rokov.

Členovia Súdneho dvora podľa protokolárneho poriadku[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Súdny dvor Európskej únie
Zástupcu SR pred súdmi EÚ

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]