Panna (súhvezdie)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Súhvezdie Panna)
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Panna
Mapa súhvezdia Panna

Latinský názov Virgo
Skratka Vir
Genitív Virginis
Symbolické vyjadrenie Panna
Rektascenzia 13h
Deklinácia
Plocha 1 294  štvorcových stupňov
Poradie: 2
Počet hviezd
(magnitúda < 3)
3
Najjasnejšia hviezda Spika (α Vir)
(Zdanl. magnitúda 1,0)
Susedné súhvezdia
Viditeľné na zemepisnej šírke +80° a −80°
Najlepšie viditeľné o 21:00 počas mesiaca Máj

Saturday.PNG Pozri aj Astronomický portál

Panna (♍, the virgin) je jedným zo súhvezdí zverokruhu. Nachádza sa na západ od súhvezdia Váhy a na východ od súhvezdia Lev. Je jedným z najväčších na oblohe. Možno ho ľahko zbadať vďaka jeho jasnej hviezde α Spika.

Pozoruhodné prvky[upraviť | upraviť zdroj]

Panna je rozľahlé zvieratníkové súhvezdie. Slnko ním prechádza od 16. septembra do 30. októbra. Prechádza ním časť ekliptiky, preto sa v ňom môžu nachádzať planéty a Mesiac. Zároveň sa v Panne nachádza dôležitý bod: jeden z dvoch priesečníkov ekliptiky a svetového rovníka. Nazýva sa jesenný bod, lebo ním Slnko prechádza presne v čase jesennej rovnodennosti (23.9). Jesenný bod sa nachádza približne v strede medzi hviezdami beta a éta Virginis.

Hviezda Meno Hviezdna veľkosť
α Vir Spika 1m
β Vir Zavijava 3,61m
γ Vir Porrima 2,74m
ε Vir Vindemiatrix 2,85m

Najnápadnejšou hviezdou v súhvezdí Panna je hviezda Spika (α Vir), ktorá symbolizuje klas pšenice v ruke bohyne. Vďaka tejto hviezde je veľmi ľahké nájsť celé súhvezdie, a to nasledovaním krivky zo súhvezdia Veľká medvedica k hviezde Arcturus v súhvezdí Pastier, odkiaľ sa pokračujúc po tej istej krivke dostaneme až k súhvezdiu Panna (nasleduj oblúk k Arcturus a pridaj až ku hviezde Spica). Spika tvorí jeden z vrcholov asterizmu Jarný trojuholník spolu s hviezdami Regulus a Arktúr. S hviezdami Denebola, Arktúr a Cor Caroli tvorí zase iný asterizmus zvaný Diamant Panny.

Medzi ďalšie jasné hviezdy v súhvezdí Panna patria Zavijava (β Vir), Porrima (γ Vir), Auva (δ Vir) a Vindemiatrix (ε Vir). Ďalšie, hoci matnejšie hviezdy, ktoré boli pomenované, sú Heze (ζ Vir), Zaniah (η Vir), Syrma (ι Vir) a Rijl al Awwa (μ Vir).

Hviezda 70 Virginis tvorí exoplanetárny systém s jednou potvrdenou planétou, ktorá je 6,6-krát hmotnejšia ako Jupiter.

Galaxia M87 (Virgo A), dominantná galaxia kopy Virgo

Pozoruhodné objekty na oblohe[upraviť | upraviť zdroj]

Vďaka prítomnosti klastra galaxií (následne pomenovaného klaster Panna) v rámci jeho hraníc od 5° po 10° západne od Vindemiatrix (ε Vir), je toto súhvezdie obzvlášť bohaté na galaxie. V severnej časti súhvezdia sa nachádza kopa galaxií Virgo. Je to rozľahlý systém obsahujúci približne 2500 galaxií a nachádza sa vo vzdialenosti asi 60 miliónov ly.

Niekedy je nazývaná aj „Ríša galaxií“. Niekoľko desiatok sa ich dá vidieť ďalekohľadom s priemerom aspoň 15 cm. Messierov katalóg zahŕňa celkove 16 najjasnejších: M49, M58, M59, M60, M84, M85, M86, M87, M88, M89, M90, M91, M98, M99 a M100. Messier ich nazýval „kopa hmlovín“, lebo nepoznal ich skutočnú podstatu. Väčšina galaxií v kope (asi 75 %) je špirálových (podobne ako Galaxia), ostatné sú eliptické a len niekoľko ich je nepravidelných. Eliptické galaxie sú sústredené v strede kopy, špirálové skôr na jej okraji. Najjasnejšia, najmasívnejšia a najaktívnejšia dominantná cD galaxia celej kopy je M87 (NGC 4486) nazývaná aj Virgo A. Významná je tiež galaxia M104, ktorá však nie je súčasťou klastra. Nazýva sa tiež Sombrérová galaxia. Nachádza sa 10° západne od hviezdy Spica.

História a mytológia[upraviť | upraviť zdroj]

Nie je presne jasné, koho má Panna predstavovať. Archeologické nálezy sošiek nasvedčujú tomu, že v dobe našich indoeurópskych predkov (pred 6000 – 7000 rokmi) toto súhvezdie predstavovalo bohyňu-matku. Klas v jej ruke (hviezda Spica) je symbolom letnej úrody. (Vtedy bol bod letného slnovratu v súhvezdí Panny.) Neskôr, v antike, sa bohyňa-matka premenila na bohyňu Pannu s klasom. Pre Rimanov to bola Astraea, dcéra Jupitera a Themidy, ktorá bola bohyňou spravodlivosti a drží v ruke váhy spravodlivosti (stadiaľ súhvezdie Váhy). Gréci v súhvezdí Panna videli bohyňu Demeter, ktorej jej brat Zeus zveril starostlivosť o roľníctvo a plodnosť zeme. Pre obyvateľov údolia Eufratu a Tigridu predstavovalo toto súhvezdie bohyňu Ištar, dcéru nebies a kráľovnú hviezd. V Egypte bolo súhvezdie Panny nazývané podľa bohyne Esety, ktorá bola matka boha Slnka Hora a manželka Usira, kráľa podsvetia.

Podľa jednej verzie, súhvezdie zobrazuje Astraiu, dcéru boha Dia a bohyne Themis. Astraia bola známa ako bohyňa spravodlivosti (súhvezdie sa nachádza blízko súhvezdia Váhy, pričom váhy sú meradlom spravodlivosti) a vraj istý čas vládla svetu svojím múdrym spôsobom, až kým sa ľudstvo nestalo tak bezohľadným, že sa zhnusená vrátila späť na nebo. Často sa tiež spomína Persefona, pretože súhvezdie Panna je viditeľné prevažne v jarných mesiacoch, kedy Persefona povstala z podsvetia.

Poloha[upraviť | upraviť zdroj]

Panna je obrovské súhvezdie. Je to druhé najväčšie súhvezdie na oblohe. Prevyšuje ho už len súhvezdie Hydra. Okrem ekliptiky cezeň prechádza aj svetový rovník, ktorý ho pretína na dve časti. Severná časť patrí do severnej hviezdnej oblohy, južná do južnej. Ak máme hviezdne mapy severnej a južnej oblohy, ktoré sa navzájom neprekrývajú, nájdeme jednu časť súhvezdia na jednej mape a druhú na druhej. Panna sa nachádza naľavo od Leva. Hviezdy súhvezdia sú približne rovnako jasné, s výnimkou Spiky sa ich jasnosť pohybuje okolo tretej magnitúdy. Spiku nájdeme veľmi ľahko pomocou asterizmu Jarný trojuholník. Je z troch hviezd trojuholníka najnižšie. Keď nájdeme Spiku, pozrime sa smerom na západ, kde nájdeme vo veľkom oblúku hviezdy théta, gama a éta. Táto „retiazka hviezd“ je zakončená opäť jasnejšou hviezdou, a to hviezdou Zavijava. Ak sa vrátime k strednej hviezde „retiazky“ Arich a pozrieme sa smerom hore, nájdeme nad sebou hviezdy delta a epsilon. Obrazec dotvoria hviezdy zéta, ktorá je naľavo od delty a omikrón, ktorá je napravo od delty. Celý obrazec pripomína bežiacu postavičku. Panna je jarné súhvezdie. Na jar ho môžeme vidieť celú noc. Pozorovať sa však dá už od novembra, šiestej hodiny nadránom do júla desiatej hodiny večer.

AstronómiaSúhvezdia ZvieratníkaAstrológia

Baran (♈)Býk (♉)Blíženci (♊)Rak (♋)Lev (♌)Panna (♍)Váhy (♎)Škorpión (♏)Hadonos*Strelec (♐)Kozorožec (♑)Vodnár (♒)Ryby (♓)