Súvrstvie Hell Creek

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Súvrstvie Hell Creek
Odkryvy súvrstvia pri Ft. Peck Reservoir v Montane
Odkryvy súvrstvia pri Ft. Peck Reservoir v Montane
Nadradená Willistonská panva
Nadložie súvrstvie Fort Union
Podložie súvrstvie Fox Hills
Hrúbka 50-140 m
Vek mástricht (vrch. krieda) - dán (sp. paleocén)
Zloženie
Primárne pieskovce, siltovce a ílovce
Ostatné hnedé uhlie, lignit
Umiestnenie
Názov podľa rieky Hell Creek
Pomenovaná Brown (1907)
Lokalita nedefinovaná
Región Veľké prérie
Krajina (y) USA
 

Súvrstvie Hell Creek (v preklade „súvrstvie Pekelného potoka“) je súvrstvie tvorené pieskovcamiílovcami najvrchnejšej kriedy (stupeň mástricht) a najstaršieho paleocénu (dán) vo willistonskej panve v USA, známe predovšetkým pre svoj obsah skamenelín veľkých stavovcov, najmä dinosaurov.

Rozšírenie[upraviť | upraviť zdroj]

Názov dostalo podľa riečky Hell Creek tečúcej neďaleko mesta Jordan v Montane (USA). Súvrstvie definoval v roku 1907 americký paleontológ B. Bown[1]. Okrem štátu Montana sa sedimenty tohto súvrstvia vyskytujú aj v Severnej Dakote, Južnej Dakote a Wyomingu. Vo Wyomingu sa označujú ako súvrstvie Lance a v Kanade ako súvrstvie Frenchman a Scollard.

Sedimentológia[upraviť | upraviť zdroj]

Tvoria ho sladkovodné až brakické ílovce, prachovce a pieskovce usadené počas mástrichtu až najspodnejšej časti paleocénu - dánu. Pieskovce sú väčšinou tmavosivé, sivozelené bridličnaté ílovce sú niekedy karbonatické, sivé až hnedé prachovce často obsahujú stopy po koreňoch rastlín. Súvrstvie je bohaté na kosti dinosaurov. V menšej miere obsahuje aj preplástky hnedého uhlia a lignitu[2][3]. Stratigrafia súvrstvia sa v rôznych lokalitách líši a tvorí ho viacero členov.

Horniny sa usadzovali v korytách riek, deltách a občasných rašelinískách[4], ktoré vo vrchnej kriede ležali v oblasti západnej vnútornej morskej cesty. V tej dobe v oblasti vládlo mierne až subtropické podnebie bez dlhšie trvajúcich chladných období, čo naznačuje prítomnosť fosílií krokodílov. Súvrstvie Hell Creek obsahuje vo svojej vrchnej časti aj vrstvu obohatenú s irídium, ktorá predstavuje hranicu medzi kriedou a paleogénom. Hrúbka súvrstvia je 50-140 m.

Vek[upraviť | upraviť zdroj]

Vek súvrstvia je diachrónny, teda mení sa z východu na západ. Podľa súčasných poznatkov začalo usadzovanie súvrstvia na západe v štáte Montana skôr, možno už vo vrchnom kampáne, zatiaľ čo na východe v Severnej Dakote asi milión rokov neskôr. Na východe na viacerých miestach skončilo usadzovanie už pred hranicou mástrichtu a dánu, zatiaľ čo na západe možno pozorovať pokračovanie sedimentácie lokálne aj krátko po tejto hranici[5].

Paleontológia[upraviť | upraviť zdroj]

Súvrstvie Hell Creek obsahuje veľké množstvo fosílnych spoločenstiev rastlín, cicavcov, rýb, plazov a obojživelníkov. Najznámejšie sú predovšetkým pozostatky dinosaurov, vrátane populárnych rodov Triceratops a Tyrannosaurus. Boli tu tiež nájdené dobre zachované pozostatky Hadrosaurov. Na brehoch Hell Creek sa dajú bežne nájsť aj zuby žralokov a rají, čo naznačuje, že niektoré z týchto druhov museli byť schopné krátkodobo žiť aj v sladkej vode.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Brown, B., 1907, The Hell Creek beds of the Upper Cretaceous of Montana. American Museum Natural History Bulletin, v. 23, s. 823–845.
  2. Hell Creek formation [online]. usgs.gov, [cit. 2011-10-29]. Dostupné online. (po anglicky)
  3. Murphy, E. C., Hoganson, J. W., Johnson, K. R., 2002, Lithostratigraphy of the Hell Creek Formation in North Dakota. in Hartman, J. H., Johnson, K. R., Nichols, D. J., 2002, The Hell Creek Formation and the Cretaceous–Tertiary boundary in the northern Great Plains: An integrated continental record of the end of the Cretaceous: Boulder, Geological Society of America Special Paper 361, s. 9–34
  4. Colson, M. C., Colson, R. O., Nellermoe, R., 2004, Stratigraphy and depositional environments of the upper Fox Hills and lower Hell Creek Formations at the Concordia Hadrosaur Site in northwestern South Dakota. Rocky Mountain Geology, v. 39, no. 2, s. 93–111
  5. Johnson, K. R., Nichols, D. J., Hartman, J. H., 2002, Hell Creek Formation: A 2001 synthesis. in Hartman, J.H., Johnson, K.R., Nichols, D.J. (Editori), The Hell Creek Formation and the Cretaceous-Tertiary boundary in the northern Great Plains: An integrated continental record of the end of the Cretaceous: Boulder, Colorado, Geological Society of America Special Paper 361, s. 503–510

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Hell Creek na českej Wikipédii.