Südwestrundfunk

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Sídlo SWR v Stuttgarte

Südwestrundfunk (SWR) je verejnoprávna inštitúcia, ktorá funguje v nemeckých spolkových krajinách Bádensko-Württembersko a Porýnie-Falcko. Jej úlohou je tvorba verejnoprávneho vysielania v týchto spolkových krajinách. Svoje sídla má v mestách Stuttgart, Baden-Baden a Mainz.

SWR vznikol v roku 1998 spojením Süddeutscher Rundfunk (SDR) so sídlom v Stuttgarte a Südwestfunk (SWF) so sídlom v Baden-Badene a je súčasťou ARD, kde je druhým najväčším subjektom (po Westdeutscher Rundfunk).

Televízia[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1969 vznikla televízna stanica Südwest 3 ako spoločný projekt SDR, SWF a SR. V roku 1998 sa program rozdelil na Südwest BW (Bádensko-Württembersko) a Südwest RP (Porýnie-Falcko). V roku 2000 bol vytvorený spoločný názov Südwest Fernsehen, ktorý sa v roku 2006 zmenil na SWR Fernsehen.

Dnes stanica vysiela program v dvoch regionálnych verziách. 70 % programu je spoločných a vysiela sa z Baden-Badenu. Zvyšných 30 % sa vysiela zo Stuttgartu (SWR-BW) a Mainzu (SWR-RP).

Okrem tejto stanice vytvára SWR programy pre Das Erste, Phoenix, KI.KA, ARTE a 3sat.

Rozhlas[upraviť | upraviť zdroj]

SWR1 je spoločné označenie pre rozhlasové stanice SWR1 Baden-Württemberg a SWR1 Rheinland-Pfalz. Vznikli 30. augusta 1998 z pôvodných staníc SWF1 a SDR1. Počas dňa vysielajú tieto stanice oddelený program zo Stuttgartu a Mainzu. Večerný, nočný program, ako aj niektoré víkendové programy sú vysielané spoločne z Baden-Badenu. Cieľovou skupinou stanice sú poslucháči vo veku 40 – 55 rokov. Hudobný výber tvorí popová a rocková hudba posledných 50 rokov.

SWR2 je stanica zameraná na kultúru. Vznikla zo stanice S2 Kultur, ktorá bola spoločným projektom SWF a SDR. V programe dominujú magazíny, fíčery, rozhlasové hry, diskusie a iné. V hudobnej ponuke dominuje klasická hudba.

SWR3 je stanica zameraná na mladšiu generáciu (19 – 39 rokov), hudba sa orientuje na formát Adult contemporary. Vznikla z pôvodných staníc SWF3 a SDR3. Vysielanie prebieha z Baden-Badenu. Niekoľko dní v týždni vysiela nočný program v rámci ARD-Popnacht a tento program preberajú aj ďalšie stanice. Podľa mediálnej analýzy bola táto stanica v júli 2010 najpočúvanejšia v Nemecku s 3,82 miliónmi poslucháčov.[1]

SWR4 je spoločné označenie pre rozhlasové stanice SWR4 Baden-Württemberg a SWR4 Rheinland-Pfalz. Tieto stanice vznikli z pôvodných staníc SWF4 Rheinland-Pfalz a S4 Baden-Württemberg. Vysielanie počas dňa je oddelené, večerný program je vysielaný spoločne a stanice sa pri jeho tvorbe striedajú v týždennom intervale. Nočné vysielanie je organizované v rámci ARD-Nachtexpress. Vysielanie je zamerané na starších poslucháčov (vo veku nad 60 rokov). Hudobný výber tvoria nemecké šlágre, evergreeny z celého sveta a inštrumentálna hudba.

DASDING je stanica vysielajúca pre mládež. Vysielanie začalo 17. mája 1997. V rámci programu nie je vysielaná žiadna reklama ani sponzoring. Vo vysielaní je oproti SWR3 vyšší podiel alternatívnej hudby (elektronická hudba, alternatívny rock, R’n’b, rap, hip-hop), ktorá má v rámci vysielania vyhradené špeciálne relácie.

SWR cont.ra (content radio) je stanica, ktorá je zameraná na informačné a kultúrne relácie. Vysielanie začalo v júli 2002. V rámci vysielania je okrem spravodajstva priestor aj pre prenosy z parlamentu, historické dokumenty, športové prenosy, relácie jednotlivých redakcií (náboženstvo, hospodárstvo, životné prostredie) a preberanie relácií z iných staníc (predovšetkým z SWR2). V noci stanica preberá program MDR Info.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. SWR3 erneut Deutschlands Radio Nr. 1 [online]. [Cit. 2011-01-16]. Dostupné online. Archivované 2011-02-11 z originálu.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]