Sally Ridová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Sally Kristen Rideová)
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Sally Kristen Ridová
Astronaut NASA
Sally Ridová
Št. príslušnosť USA
Stav zosnulý
Narodenie 26. máj 1951
Los Angeles, Kalifornia, USA
Úmrtie 23. júl 2012 (61 rokov)
La Jolla, Kalifornia, USA
Predchádzajúce zamestnanie fyzik
Čas vo vesmíre 14 dní 7 hodín 46 minút
Kozmonaut od 1978 NASA
Misie STS-7, STS-41-G
Znaky misií Sts-7-patch.png STS-41-G patch.png
Kozmonaut do 15. augusta 1997

Sally Kristen Ridová, angl. Sally Kristen Ride (* 26. máj 1951, Los Angeles, Kalifornia, USA – † 23. júl 2012, La Jolla, Kalifornia) bola americká astrofyzička a prvá americká astronautka.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Mladosť a výcvik[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1973 získala titul inžiniera fyziky, v roku 1975 bakalára fyziky na Leland Stanford Junior University. Na tejto univerzite získala aj zamestnanie asistentky v ich fyzikálnom oddelení. Do tímu kozmonautov NASA bola vybraná v roku 1978, vo svojich 37 rokoch, ako astronaut špecialista, v tom čase bola slobodná.

Lety do vesmíru[upraviť | upraviť zdroj]

Do kozmu sa dostala ako tretia žena zo Zeme (a 121. kozmonaut vôbec) dvakrát na palube raketoplánu Challenger a strávila tam 14 dní.

Po prvýkrát to bolo s expedíciou STS-7. Kapitánom bol Robert Crippen, v posádke mal okrem Sally Rideovej troch mužov (Fredericka Haucka, Johna Fabiana a lekára Normana Thagarda). Počas letu vypustili dve družice a jednu zas neskôr niekoľkokrát cvične zachytili a nakoniec sa s ňou vrátili na Zem, na základňu Edwardsm Air Force Base.

Druhý let uskutočnila o rok neskôr s misiou STS-41-G. Rovnaký veliteľ mal v posádke šesť kozmonautov, z ktorých dvaja boli cudzinci a dve ženy (Paul Scully-Power z Austrálie, Marc Garneau z Kanady, Američanky Kathryn Sullivanová a Sally Rideová, dvaja Američania David Leestma a Jon McBride). Počas letu vypustili družicu ERBS. Pristáli na Floride.

Po letoch[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1993 sa na kalifornskej univerzite v San Diegu stala vyučujúcou profesorkou fyziky a miestnou riaditeľkou vedeckého inštitútu. V roku 2003 bola vymenovaná za členku vyšetrovacej komisie havárie raketoplánu Columbia CAIB (Columbia Accident Investigation Board).[1]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Columbia Accident Investigation Board:Board Members [online]. CAIB, [cit. 2008-04-05]. Dostupné online. (po anglicky)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]