Preskočiť na obsah

Samopal vzor 61

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Samopal vzor 61

Samopal vz. 61 "škorpión"
Typ: samopal
Miesto pôvodu: Česko-Slovensko
História služby
V službe: 1960-súčasnosť
Používaná: Česko
Slovensko
Angola
Egypt
Irak
Uganda
História výroby
Konštruktér: Miroslav Rybář
Navrhnuté: 1959
Výrobca: Česká Zbrojovka Uherský Brod
Počet vyrobených kusov: vyše 210,000
Základné údaje
Hmotnosť: 1,3 kg
Dĺžka: 270 mm (sklopená pažba)
520 mm (rozložená pažba)
Typ náboja: 7,65 Browning
Kaliber: 7,65
Kadencia: 850 rán/min
Maximálny dostrel: 800 m
Zásobovanie muníciou: schránkový na 10 alebo 20 nábojov

Samopal vzor 61 prezývaný Škorpión je druh česko-slovenského samopalu používaného v armáde a bezpečnostných zložkách od 60. rokov.

Vzor 61 vznikol v čase, keď bola zavedená útočná puška Sa.vzor 58 ( označená ako samopal, ale konštrukciou útočná puška), ktorá mala byť náhradou za samopal 24/26. Vzor 58 bol však príliš veľký a bola potrebná zbraň s veľkosťou pištole a schopnosťami samopalu, aby ich mohli používať vojaci, ktorým by dlhá zbraň zbytočne zavadzala, ako boli napríklad prieskumníci, výsadkári, posádky tankov a špecialisti. Hlavným konštruktérom vz. 61 bol Ing. Miroslav Rybář.

Pre svoj malý dostrel je vhodný na boj v uzavretých priestoroch. Má špeciálnu konštrukciu spomaľovača kadencie, ktorý je umiestnený v rukoväti. Vďaka tomuto spomaľovaču má veľmi malý spätný ráz, je presný a dobre sa ovláda pri paľbe dávkou. Preto sa z neho dá strieľať v jednej ruke. Je malý a ľahký, takže sa dá nosiť v puzdre na opasku. Dá sa ľahko demontovať, a to bez použitia akéhokoľvek náradia. Dá sa použiť tlmič. Jeho nevýhodou je však málo výkonný kaliber 7,65 Browning, ktorý bol považovaný za slabý už v dobe vzniku vzoru 61.

Vz.61 bol vyrábaný niekoľkokrát priebežne medzi rokmi 19621993. Okrem Česko-Slovenska sa vyrábal aj v Juhoslávii pod označením model 84. Existovalo niekoľko variant, z ktorých každá mala iný kaliber. Používali strelivo 7,65 Browning, 9 × 18 mm Makarov, 9 mm Browning a 9 × 19 mm Parabellum. Celkovo bolo vyrobených 210 000 kusov.

Okrem českej a slovenskej polície a armády je používaný aj policajnými zbormi v mnohých iných krajinách. Okrem toho bolo zaznamenané jeho použitie aj zločincami a teroristami (napr. Írska republikánska armáda, Červené brigády).

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]