Sandford Fleming

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Sandford Fleming
kanadský inžinier a vynálezca, autor svetového štandardného času
Sandford Fleming
Narodenie7. január 1827
Kirkcaldy, Spojené kráľovstvo
Úmrtie22. júl 1915 (88 rokov)
Halifax, Nové Škótsko, Kanada
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Sandford Fleming

Sir Sandford Fleming (* 7. január 1827, Kirkcaldy, Spojené kráľovstvo – † 22. júl 1915, Halifax, Kanada) bol kanadský inžinier a vynálezca škótskeho pôvodu. Najviac sa preslávil zavedením svetového štandardného času a presadením časových zón. K jeho prácam patrí tiež prvá kanadská známka. Bol veľmi plodný v oblasti kartografie.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v meste Kirkcaldy v Škótsku. V roku 1845 (vo veku 17 rokov) emigroval so svojím starším bratom Davidom do Ontária (vtedy nazývaného Upper Canada). Postupne prešli Quebec, Montreal, Kingston až sa nakoniec usídlili v Peterborough u svojich príbuzných.

Vďaka svojej vynaliezavosti a práci bol menovaný od roku 1855 hlavným inžinierom Severnej železničnej trate v Kanade. Presadzoval oceľové mosty namiesto drevených.

V roku 1874 navrhol v Írsku jednotný dvadsaťštyrihodinový denný čas pre celý svet. Z jeho popudu v roku 1929 všetky významné krajiny prijali časové pásma.

V roku 1880 prestal s mapovaním. Podieľal sa neúnavne na realizácii káblového telegrafu spájajúceho všetky britské krajiny.

V roku 1901 bol odmenený britskou kráľovnou Viktóriou a obdarený rytierskym titulom. Zomrel v roku 1915, pochovaný bol na Beechwood Cemetery.

Je známy v celom svete. V Kanade v Ontáriu, v Toronte a inde bolo po ňom pomenovaných mnoho škôl.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Sandford Fleming na českej Wikipédii.