Schöne Náci

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Schöne Náci
rod. Ignác Lamár
Známa postava Bratislavy 20. storočia
Socha na Sedlárskej ulici v Bratislave
Socha na Sedlárskej ulici v Bratislave
Narodenie 11. august 1897
Petržalka (Engerau)
Úmrtie 23. október 1967 (70 rokov)
Lehnice
Odkazy
Commons Spolupracuj na Commons Schöne Náci

Schöne(r) Náci, vlastným menom Ignác Lamár (* 11. august 1897, Petržalka (hist. názov Engerau) – † 23. október 1967 Lehnice, v roku 2007 boli jeho telesné pozostatky prevezené do Bratislavy) bol neodmysliteľnou súčasťou koloritu bratislavských ulíc a kaviarní takmer 40 rokov. Jeho pamätníci ho poznali ako slušného, tichého a chudobného človeka, vždy pekne oblečeného, vo fraku s cylindrom a paličkou.

Pôvodne bol cukrársky učeň, neskôr kulisár, pomocník u obuvníka, nosič uhlia a tiež prášil koberce, okrem toho chodil po dvoroch a spieval.

Jeho socha v životnej veľkosti, ktorá je dielom akademického sochára Juraja Meliša a často je terčom útokov vandalov, stojí pri kaviarni Mayer na Hlavnom námestí.

Zomrel vo veku 70 rokov v Krajskej tuberkulóznej nemocnici v Lehniciach. Niektorí ľudia vravia[chýba zdroj], že ho opustila žena pred oltárom, preto zošalel, chodil s pekne zabaleným balíčkom a zdravil všetky ženy.

Pesničku o Schöne Nácim má vo svojom repertoári skupina Lojzo, ktorá ju aj nahrala na svoj album Ticho po plešine.

O Schöne Nácim tiež bola vydaná knižka Volali ho Schöne Náci, ktorá je jeho beletrizovaným životopisom.[1]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. ROSA, L.O., Ladislav Ťažký Volali ho Schöne Náci. 3. vyd. Bratislava : Sprint vfra, 2000. ISBN 80-88848-56-3. S. 146.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]