Sebaobrana Poľskej republiky

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Sebaobrana Poľskej republiky (poľ. 'Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej' alebo len Samoobrona) je poľská politická strana založená v roku 1992 z rovnomennej odborovej organizácie. Založenie strany inicioval Andrzej Lepper, ktorý bol jej predsedom až do svojej tragickej smrti 5. augusta 2011. Do roku 2000 pôsobila pod názvom Przymierze Samoobrona. Považuje sa za populistickú stranu.[chýba zdroj] Organizovala protestné akcie, ktorých súčasťou bolo napríklad vysypávanie obilia na koľajnice alebo diaľnice.

Roku 2001 dostala od voličov 10% hlasov a v roku 2005 12%. Zo začiatku len ticho podporovala menšinovú vládu PiS, ale od konca apríla 2006 je vo vláde s PiS a Ligou poľských rodín. Získala 3 ministerstvá (poľnohospodárstvo, práce a sociálnych veci a budovania). Okrem ministra poľnohospodárstva sa Andrzej Lepper stal aj vicepremiérom. Pritom pred rokom 2006 bola Samoobrona vnímaná ako izolovaná strana.

Sebaobrana žiada väčšiu podporu poľnohospodárstva a zvyšovanie sociálnych výdajov. Peniaze chce získať predovšetkým zavedením dane z obratu, likvidáciou časti zbytočných agentúr a fondov, ktoré sú financované zo štátneho rozpočtu. Chce tiež znížiť finančné prostriedky určené na splácanie štátnych dlhov a uvoľniť bankové rezervy. Argumentuje tým, že „vo väčšine štátov EU verejný dlh prekračuje 60 % HDP a v niektorých krajinách (Taliansko, Belgicko) prekračuje 100 % HDP.“

Podľa Sebaobrany by hlavnými sektormi poľskej ekonomiky mali byť poľnohospodárstvo, stavebníctvo, malé a stredné podniky. Je proti veľkým zahraničným investíciám do Poľska. Bola proti vstupu Poľska do . Často sa pokladá za stranu, ktorá sa chce viac orientovať na Rusko.

Je proti eutanázii, interrupciám, rovnej dani, legalizácii tzv. mäkkých drog, odluke cirkvi od štátu, registrácii homosexuálnych partnerstiev. Žiada obnovenie trestu smrti, okamžité stiahnutie poľských jednotiek z Iraku, zachovanie bezplatného vzdelania a zdravotníctva a zverejnenie aktov poľských komunistických tajných služieb.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]