Selena (speváčka)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pamätník

Selena Quintanillová-Pérezová (* 16. apríl 1971 – † 31. marec 1995), známa ako Selena, bola mexicko-americká speváčka a textárka, tanečníčka, modelka, módna návrhárka, herečka a hudobná producentka. Známa bola ako „Kráľovná hudby Tejano“. Bola najmladší potomok mexicko-amerického páru. Prvý album vydala vo veku 12 rokov. Vyhrala titul Najlepšia vokalistka roka 1987 v Tejano Music Awards a uzatvorila zmluvu s EMI o niekoľko rokov neskôr. Jej popularita stúpala na začiatku 90. rokov, hlavne v španielsky hovoriacich krajinách.

Vo veku 23 rokov ju zavraždila Yolanda Saldívar, predsedníčka jej fan klubu. 12. apríla 1995, 2 týždne po jej smrti, George W. Bush, vtedajší guvernér Texasu, vyhlásil jej deň narodenia za „Deň Seleny“ (Selena Day) v Texase. Warner Bros. v roku 1997 nakrútil film Selena, založený na jej živote, kde ju hrala Jennifer Lopezová. Jej život bol aj základ muzikálu Selena Forever, kde si ju zahrala Veronica Vazquez. V júni 2006 sa konala pietna spomienka s múzeom a bronzovou sochou v životnej veľkosti (Mirador de la Flor v Corpus Christi v Texase), ktorú navštevujú stovky jej fanúšikov každý týždeň.

Zastrelená[upraviť | upraviť kód]

Mala iba 23 rokov, keď ju zastrelila prezidentka jej fanklubu, Yolanda Saldívar. Selena Quintanilla-Peréz, ako sa celým menom táto latino speváčka volala. Často ju označovali za mexickú Madonnu. Hoci sa narodila a napokon aj zomrela v Texase, mala rada a tvorila latino hudbu a čakala ju závratná kariéra. V roku 1995 ju v Corpus Christi zasiahla do chrbta guľka z revolvera a Selena po hodine a štvrť vykrvácala.

Jej vrahyňa bola manažérka Seleniných butikov a prezidentka fanklubu Yolanda Saldívar. Keď Selena zistila, že ju Yolanda okráda, dala jej výpoveď. Po troch týždňoch sa obidve ženy stretli a práve vtedy ju tridsaťpäťročná bývalá zamestnankyňa zastrelila.[1]

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Selena na anglickej Wikipédii.

Referencie[upraviť | upraviť kód]