Preskočiť na obsah

Sendvič s arašidovým maslom a želé

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Sendvič s arašidovým maslom a želé
Sendvič s arašidovým maslom a želé
Arašidové maslo a želé z hrozna odrody Concord v sendviči z bieleho plátkového chleba
Pôvod
Alternatívne názvyPeanut butter and jelly sandwich, PB&J
Miesto pôvoduUSA Spojené štáty
TvorcaJulia Davis Chandlerová
Detaily
Chodraňajky, desiata, obed, olovrant, večera
Teplota podávaniaizbová
Hlavné ingrediencieArašidové maslo, zavarené ovocné želé, biely plátkový chlieb (toastový chlieb alebo veka)
Približné kalórie
na porciu
320 kcal
Plátok bieleho chleba s arašidovým maslom a plátok bieleho chleba so želé

Sendvič s arašidovým maslom a želé (angl. peanut butter and jelly sandwich; skrátene PB&J) pozostáva z arašidového masla a zavareného ovocného želé, ktoré sa rozotrú na biely plátkový chlieb. Sendvič môže byť otvorený, vyrobený z jedného preloženého krajca alebo z dvoch krajcov chleba. Sendvič je populárny v Spojených štátoch, najmä medzi deťmi. Prieskum z roku 2002 ukázal, že priemerný Američan zje 1 500 sendvičov s arašidovým maslom a želé pred ukončením strednej školy. Existuje mnoho variácií tohto sendviča, počnúc základným sendvičom s arašidovým maslom alebo sendvičom s džemom.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Arašidové maslo sa pôvodne spájalo s rozmanitou sadou pikantných jedál, ako sú cherry papričky, syrom, zelerom, worcestrovou omáčkou, žeruchou, slanými tyčinkami a opekanými sušienkami.[1] V článku uverejnenom v máji 1896 v časopise Good Housekeeping recept „nabádal domácich majstrov, aby použili mlynček na mäso na výrobu arašidového masla a natreli výsledok na chlieb“. Nasledujúci mesiac kulinársky časopis Table Talk zverejnil recept na „sendvič s arašidovým maslom“.[2][3]

Prvý známy odkaz na sendvič s arašidovým maslom a želé sa objavil v časopise Boston Cooking School Magazine v roku 1901;[4] požadoval „tri veľmi tenké vrstvy chleba a dve plnky, jednu z arašidovej pasty, bez ohľadu na značku, ktorú preferujete, a ďalšiu z ríbezľového želé alebo želé z planého jablka a nazval ho ako „pokiaľ viem, originálnym“.[5] Na začiatku 20. storočia bol tento sendvič prijatý triednou štruktúrou, pretože cena arašidového masla klesla. U detí sa stal obľúbeným s príchodom krájaného chleba v 20. rokoch 20. storočia, ktorý im umožnil ľahko si vyrobiť vlastné sendviče.[6]

Od druhej svetovej vojny sa arašidové maslo aj želé nachádzali na zozname amerických vojakov.[7]

Národný deň arašidového masla a želé sa v Spojených štátoch každoročne koná 2. apríla.[8]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. SMITH, Andrew F.. Peanuts: The Illustrious History of the Goober Pea. [s.l.] : University of Illinois Press, 2002. Google-Books-ID: JbOsI9RG8fYC. Dostupné online. ISBN 978-0-252-02553-2. (po anglicky)
  2. MCWILLIAMS, Mark. The Story behind the Dish: Classic American Foods: Classic American Foods. [s.l.] : ABC-CLIO, 2012-04-06. Google-Books-ID: VritIGJ5f48C. Dostupné online. ISBN 978-0-313-38510-0. (po anglicky)
  3. LAU, Maja. Who Made That? [online]. The New York Times Magazine, 2013-06-07, [cit. 2024-01-24]. Dostupné online.
  4. Cooking for Space Aliens and Vampire Queens: Meet Food Stylist Janice Poon [online]. Christopher Kimball’s Milk Street, [cit. 2024-01-24]. Dostupné online. (po anglicky)
  5. HILL, Janet McKenzie. The Boston Cooking School Magazine of Culinary Science and Domestic Economics. [s.l.] : Boston Cooking-School Magazine, 1902. Google-Books-ID: 25QsAQAAMAAJ. Dostupné online. (po anglicky)
  6. OLVER, Lynne. Peanut [online]. The Food Timeline, [cit. 2024-01-24]. Dostupné online.
  7. VOORHEES, Don. Why Do Donuts Have Holes?: Fascinating Facts About What We Eat And Drink. [s.l.] : Citadel Press, 2004. Google-Books-ID: 9h7fcZFYWVcC. Dostupné online. ISBN 978-0-8065-2551-8. (po anglicky)
  8. WARD, Matthew. April 2 is National Peanut Butter and Jelly Day [online]. https://www.actionnews5.com, 2019-04-02, [cit. 2024-01-24]. Dostupné online. (po anglicky)

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]