Preskočiť na obsah

Senior (cirkev)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Senior je oficiálny titul, ktorý je bežný v protestantských cirkvách, zahŕňa riadiacu alebo dozornú funkciu. Najčastejšie sa funkcia vyskytuje v evanjelickej cirkvi. Funkciu seniora poznajú aj niektoré ďalšie protestantské cirkvi ako napríklad Reformovaná cirkev, [1][2] alebo Cirkev bratská.

Slovensko[upraviť | upraviť zdroj]

Duchovný predstaviteľ Evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku, ktorý stojí na čele cirkevno-organizačnej jednotky nazývanej seniorát. Senior je prvým duchovným pastierom a vedúcim náboženského života v senioráte. Senior spolu so seniorálnym dozorcom zodpovedajú za činnosť seniorátu. Za seniora môže byť zvolený zborový farár, ktorý dosiahol vek minimálne 35 rokov a aspoň 3 roky pôsobí v danom senioráte. [3] Volia ho členovia zborov seniorátu v priamych voľbách.

Východná a stredná Európa[upraviť | upraviť zdroj]

V krajinách Strednej Európy, ako aj v Poľsku, bol senior na regionálnej úrovni vedúcim protestantským duchovným, čo zodpovedalo tomu, čo sa inde zvyčajne nazývalo dozorcom. V Evanjelickej cirkvi A.B. na Slovensku a v Evanjelickej cirkvi českobratskej tento titul zostalo dodnes. V Evanjelickej cirkvi A.B. v Rakúsku existovalo niekoľko seniorov v rámci superintendenta (diecézy), z ktorých každý viedol seniorát. V súčasnosti je volený zástupca vrchného dozorcu nazývaný Superintendenten Senior.

Nemecko[upraviť | upraviť zdroj]

V nemeckých protestantsko-evanjelických obciach bol senior oficiálnym titulom celkového zastúpenia duchovenstva.

Senior bol buď senior pastor, alebo bol zvolený spomedzi členov ministéria. V Hamburgu až do roku 1981 bol vedúcim pastorom senior a tým aj zástupca regionálneho biskupa. Ako zástupca duchovenstva stál pred správcom, ktorého menoval vlastník suverénneho cirkevného pluku, ale často bol aj jeho zástupcom. V niektorých mestách (napr. Hamburg a Lübeck) bola výsada cirkvi úplne prenesená na seniora.

Zrušením suverénneho cirkevného hodnostárstva v roku 1918 a vznikom synodálnych a biskupských cirkevných foriem stratili úrad dôležitosť. Počas 20. storočia bol zrušený.

Titul pre dozorcu farnosti Erfurt v Evanjelickej cirkvi v strednom Nemecku (EKM) sa zachoval [4] . Vedúci pastor reformovanej cirkvi v EKM má tiež názov „Reformovaný senior“ [5].

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Organizácia cirkvi, kalvin.sk [online]. [Cit. 2019-06-14]. Dostupné online. Archivované 2019-06-11 z originálu.
  2. Adresár seniorátov, reformata.sk
  3. Zborník cirkevnoprávnych predpisov ECAV na Slovensku v platnom znení, 2014
  4. Evangelisches Ministerium auf der Website des Kirchenkreises Erfurt.
  5. Website des Reformierten Kirchenkreises.