Preskočiť na obsah

Sergej Movsesian

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Sergej Movsesian
slovenský a arménsky šachista
Sergej Movsesian
Narodenie3. november 1978 (45 rokov)
Tbilisi, Gruzínsko
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Sergej Movsesian

Sergej Movsesian (armén. Սերգեյ Մովսեսյան), tiež Movsesjan, v anglickom prepise Sergei Movsesian (* 3. november 1978, Tbilisi, Gruzínsko) bol do r. 2010 najlepší slovenský šachový veľmajster. Jeho ELO v auguste 2008 bolo 2723, patrí do svetovej špičky najlepších šachistov.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Vyrastal ako Armén v Gruzínsku, šach ho naučil hrať otec ako štvorročného. Ako nádejný šachový talent sa 14-ročný presťahoval s rodičmi do Pardubíc. V roku 1999 sa dostal do štvrťfinále majstrovstiev sveta, to znamená medzi osem najlepších hráčov na svete. Síce žil dlhé roky v Česku, hral v českej šachovej reprezentácii, vie perfektne po česky, ale české občianstvo nedostal. V roku 2002 sa stal občanom Slovenska a v tom istom roku vyhral superturnaj v Sarajeve. V ligovej sezóne 2006/2007 hral za český klub Rapid Pardubice, ktorý v súťaži vyhral s náskokom po tretíkrát za sebou. Svoje víťazstvo na turnaji v Sarajeve zopakoval v roku 2007, keď za sebou nechal aj svetovú štvorku Morozeviča. Zvíťazil aj na Čigorinovom memoriále v Petrohrade a na turnaji Czech Coal Carlsbad v konkurencii Širova a ďalších svetových velmajstrov.

Na začiatku roku 2008 štartoval na B-turnaji vo Wijk aan Zee, kde vyhral šesť z 13 partií a s jednobodovým náskokom obsadil v turnaji prvé miesto pred Angličanom Shortom.

Na Majstrovstvách Európy jednotlivcov v Plovdive získal striebornú medailu. Úspešne reprezentoval Slovensko na olympiádach, 2006 vynechal pre kolíziu s termínom pôrodu druhého dieťaťa. Jednu dobu začal (na žiadosť Bessela Koka) trénovať Viktora Lázničku. Od leta 2010 sa občas pripravuje spolu s Levonom Aronianom. Je pravdepodobné, že štyri olympiády za Slovensko (predtým dve za Česko) budú konečnou cifrou, lebo v decembri 2010 informoval SŠZ o požiadavke zmeny federácie a od 1. januára 2011 reprezentuje Arménsko.

Jeho manželkou bola jedna z najsilnejších českých šachistiek Petra Krupková. Jeho druhou manželkou je slovenská šachová reprezentantka Júlia Movsesian, rod. Kočetková. Sergej je polyglot, ovláda osem jazykov – anglický, nemecký, ruský, srbochorvátsky, český, poľský, arménsky a gruzínsky, vie aj po slovensky, ale to neráta ako ďalší jazyk.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Šablóna:Slovenskí veľmajstri