Server

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Serverový rack

Server (z angl. to serve – slúžiť, poskytovať službu) softvér, ktorý v rámci počítačovej siete zastáva v hierarchii nadradené miesto vzhľadom na funkcionalitu. Poskytuje svoje prostriedky a výkon klientom.

Pojem "server/počítač" sa v súčasnosti často zamieňa so strojom (host machine), na ktorom je samotný server (program) spustený.

Prostredníctvom servera si môžu medzi sebou vymieňať počítače dáta alebo pristupovať na dáta uložené na serveri, resp. využívajú ho ako bránu na pripojenie do inej siete.

V prípade softvéru ide o podobný princíp na úrovni aplikácie: poskytuje klientským aplikáciam dáta alebo funkcionalitu uloženú v ňom alebo v databáze.

Keďže je server obvykle kľúčovým prvkom funkcie rozsiahlejšej siete alebo aplikácie, používa sa pre neho výkonnejší a kvalitnejší hardvér a jeho funkcia je zabezpečená lepšie ako funkcia bežných pracovných staníc (klientov), napríklad je zabezpečený proti výpadku napájania pomocou UPS, má redundantný napájací zdroj, je umiestnený v uzamknutej miestnosti, automaticky zálohuje údaje na záložné médium, obsahuje diskové pole a pod.

Hardware server[upraviť | upraviť zdroj]

Server môže byť skonštruovaný na báze bežného hardvéru, aký sa používa pri stolných počítačoch, ale väčšinou sa používa špeciálne upravený hardvér prispôsobený potrebám serveru. Väčšina serverov totiž beží 24 hodín denne 7 dní v týždni a z toho vyplýva potreba vyššej životnosti.

Dnešný výrobcovia serverov (napríklad DELL, INTEL, …) používajú bežný hardvér, ktorý si sami testujú a zaručujú vysokú spoľahlivosť a životnosť. Ku svojim serverom poskytujú rýchly servis (obvykle na mieste inštalácie).

Na vzhľade servera nezáleží, väčšinou sú uzavreté v opustenej miestnosti, nainštalované do racku. Sú navštevované iba na údržbu alebo opravy. Servery sú najčastejšie umiestnené v miestnosti bez okien, ktorá drží stálu teplotu okolo 20 °C.

Procesory (CPU) sú jedna z najdôležitejších častí serverov. Musia riešiť mnoho podnetov od užívateľov a je potrebné aby mali čo najmenšiu poruchovosť. V serveroch je často používaných viacero procesorov alebo procesory s viacerými jadrami. Medzi najznámejšie serverové procesory patria Xeon od firmy Intel a Opteron od firmy AMD. Servery väčšinou obsahujú štandardnú integrovanú grafickú kartu (často sa do najnovších serverových základných dosiek montujú grafické karty, ktoré už existujú dlhé roky). Často nemajú zvukovú kartu, rozhranie pre joystick, USB atď. Takéto zariadenia sú pre chod servera zbytočné.

Druhy Serverov[upraviť | upraviť zdroj]

  • Webový Server – poskytuje nám WWW stránky (WWW/World Wide Web)
  • Databázový Server – poskytuje nám v podstate úložisko/miesto kde si môžeme uložiť svoje súbory dokumenty a pod.
  • Tlačiarensky Server – umožňuje tlačiť dokumenty počítačom/počítaču.
  • DNS Server – DNS Server prekladá HTML odkaz (WWW.niečo.niečo) do IP adresy.
  • Herný Server – umožňuje hráčom hrať multiplayer (hráč+hráč).
  • Proxy Server – v podstate nám riadi prístup do inej siete.
  • Mail Server – služba e-mailu (e-mail/enthernetová pošta) pomocou.

Hosting Webhosting[upraviť | upraviť zdroj]

Webhosting je počítač/počítače ktoré poskytujú hosťovské služby pre daného klienta ktorý si ho môže prenajať. Je to v podstate jeden fyzický počítač, ktorý môže poskytovať viac služieb viacerým klientom a navzájom si neškodia. Napr. na webhostingu môžu byť umiestnené herné servery, databázový server atď.