Seven Sisters (stanica metra)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Seven Sisters
Stanica Seven Sisters
Umiestnenie
Miesto Seven Sisters
Miestna autorita Haringey
Prevádzka
Prevádzkovateľ London Underground
Počet nástupíšť 5
Počet cestujúcich za rok 13,531 miliónov
Transport for London
Zóna 3
Dôležité dátumy Otvorenie 1872
Londýnska doprava
Zoznam londýnskych staníc: Underground | National Rail

Seven Sisters je jednou zo staníc londýnskeho metra a National Rail nachádzajúca sa v londýnskej mestskej časti Seven Sisters v obvode Haringey. Stanicu obsluhujú Victoria Line a železničná spoločnosť National Express East Anglia. Nachádza sa v tarifnej zóne 3. Je v dochádzkovej vzdialenosti od stanice South Tottenham, ktorá spadá pod London Overground.

Dejiny[upraviť | upraviť kód]

Stanicu postavila spoločnosť Great Eastern Railway (GER), konkrétne Stoke Newington & Edmonton Railway 22. júla 1872. 1. januára 1878 GER otvorila ďalšiu vetvu smerom na severozápad do stanice Palace Gates. Kvôli nevýnosnosti však vetvu v roku 1963 zavreli a trať zdemontovali.

Prvý úsek spolu aj so stanicou na Victoria Line otvorili 1. septembra 1968, aj keď prestup so železničnou stanicou bol umožnený až v decembri toho roku. Pôvodný vstup do stanice spoločnosť GER vybudovala na sever od súčasnej železničnej stanice z vyústením na West Green Road, ale v roku 1872 bol otvorený vchod na opačnej južnej strane z prístupom na Seven Sisters Road. Pôvodný vchod bol v tom roku uzavretý. Druhý vchod do stanice zahŕňa hlavný vestibul Victoria Line a nachádza sa na obidvoch stranách High Street kúsok za križovatkou so Seven Sisters Road (prístup cez podchod). Victoria Line má v stanici tri nástupištia, kde jedno z nich je vyhradené pre súpravy smerujúce z centra do depa.

Úsek na Victoria Line medzi stanicami Finsbury Park a Seven Sisters je najdlhším podzemným úsekom v sieti. Počas plánovania sa uvažovalo, že stanicu Manor House na Piccadilly Line by prebudovali na stanicu Victoria Line, pričom Piccadilly Line by pokračovala v nových tuneloch priamo do nasledujúcej stanice Turnpike Lane. Návrh bol však zamietnutý z dôvodu veľkých obmedzení a vysokej ceny.

Linky[upraviť | upraviť kód]

Galéria[upraviť | upraviť kód]

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]