Preskočiť na obsah

Severné Šalamúnove ostrovy

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Nemecké dŕžavy v Tichom oceáne na prelome 19 . a 20. storočia:
*hnedá: Nemecká Nová Guinea (vrátane tých ostrovov Severných Šalamúnových ostrovov, ktorých sa Nemecko nevzdalo, napr. Bougainville;
*žltá: Ostatné nemecké protektoráty v severnom Pacifiku;
*oranžová: Severné Šalamúnove ostrovy - prenechané Británii;
*červená: Nemecká Samoa.

Severné Šalamúnove ostrovy je predovšetkým historické pomenovanie tých ostrovov Šalamúnovho súostrovia, ktoré boli v minulosti súčasťou Nemeckej Novej Guiney.

Pod nemeckou správou sa od roku 1885 nachádzali najsevernejšie ostrovy Šalamúnovho súostrovia - Bougainville, Buka, Choiseul, Santa Isabel a okolité menšie ostrovy. Nemecko sa ocitlo v spore so Spojeným kráľovstvom kvôli územným požiadavkám v Oceánii. V roku 1899 bola podpísaná britsko-nemecká zmluva, v ktorej sa Nemecké cisárstvo vzdalo všetkých ostrovov na juh od Bougainville (to znamená Choiseul, Santa Isabel a ďalšie menšie ostrovy) v prospech Británie, naopak Británia prenechala Nemecku svoje územné nároky na západnú Samou.

Ostrovy Buka a Bougainville zostali nemeckým protektorátom až do roku 1914, kedy ich obsadila Austrália. Následne boli začlenené do Teritória Nová Guinea, čo bolo mandátne územie Spoločnosti národov pod správou Austrálie.

Samostatný štát Šalamúnove ostrovy získal nezávislosť od Spojeného kráľovstva 7. júla 1978 (zahŕňa okrem iného teda aj ostrovy, ktorých sa Nemecko vzdalo v zmluve z roku 1899), kým ostrovy, ktoré Nemecko stratilo v roku 1914 sú súčasťou Papuy-Novej Guiney. Bougainville dokonca viedol secesionistickú vojnu, v mierovej zmluve z roku 2001 centrálna vláda prisľúbila referendum o nezávislosti, ktoré sa má konať niekedy medzi rokmi 2015 až 2020.[1]

Referencie

[upraviť | upraviť zdroj]
  1. COCHRANE, Liam. Papa New Guinea PM Peter O'Neill visits Bougainville as countries seek reconciliation following civil war [online]. abc.au, 2014-01-30, [cit. 2014-05-13]. Dostupné online. (angličtina)

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]