Sheep Haven

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Sheep Haven alebo Sheephaven (angl. Sheephaven Bay, ír. Cuan na gCaorach) je záliv Atlantického oceánu na severnom pobreží Írska. Obmýva pobrežie grófstva Donegal.

Do pevniny sa zarezáva medzi polostrovmi Rosguill na východe a Horn Head na západe. Do Atlantického oceánu prechádza na spojnici mysov Horn Head a Rinnafaghla Point. Najväčšiu šírku dosahuje vo vstupnej časti - 7 km, smerom do vnútrozemia sa postupne zužuje, dlhý je približne 12 km. Pobrežie zálivu dosahuje značnú členitosť a v rámci zálivu sa vyčleňujú viaceré menšie zálivy a zátoky: Claddaghlahan Bay vo východnej, Clonmass Bay, Dunfanaghy Harbour na západnej a Badgers Bay, Big Bay, Parthanhall Bay na južnej strane zálivu. Pobrežie tiež lemujú viaceré piesočnaté pláže (Tra Beg, Tra More, Sand Eel Strand, The Campion Sands, Green Isle, Marble Hill Strand, Catherines Isle), marše a občasne zaplavované územia (Killahoey Strand, The Back Strand, Ards Strand, Doe Castle Strand).

Najvýznamnejšie rieky ústiace do zálivu sú: Lackagh, Duntally, Faymore, Derryart a krátka rieka vytekajúca z jazera New Lake, ktoré bolo v minulosti prirodzenou súčasťou zálivu. V zálive leží niekoľko malých ostrovov: Black Rock, Scoltadillisk, Binrobin, Little Isle, Red Isle, Juniper Isle, Cranberry Isle, Bishop's Isle, Green Isle a plošne najväčší Clonmass Isle. Na pobreží sa rozkladajú štyri obce: Dunfanaghy, Portnablahy, Downies a Marble Hill.

Medzi plytčinami The Black Strand na severozápade a Ards Strand na juhu vybieha do zálivu polostrov zakončený mysom Binnagorm Point, na ktorom sa rozprestiera chránený les Ards Forest Park.