Sherilyn Fennová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Sherilyn Fenn
Celé menoSheryl Ann Fenn
Narodenie 1. február 1965 (59 rokov)
Detroit, Michigan, USA
Povolanieherečka
Roky pôsobenia1984 – súčasnosť
ManželToulouse Holliday (1994 - r. 1997)
PriateľJohnny Depp (1985 – 1988)
Dylan Stewart (od 2006)
Deti2

Sherilyn Fennová (angl. Sheryl Ann Fenn; * 1. február 1965, Detroit, Michigan USA) je americká filmová a televízna herečka. Jednou jej z najznámejších úloh bola postava Audrey Horne, v televíznom seriáli Twin Peaks, za ktorý bola nominovaná na ocenenie Zlatý glóbus a Emmy Award.

Detstvo a mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

Fennová pochádza z hudobníckej rodiny. Jej matka Arlene Quatro hrá na klávesy a jej sestrou je hudobníčka Suzi Quatro. Jej starý otec Art Quatro, bol džezový hudobník. Jej otec Leo Fenn bol riadil rockové skupiny ako napríklad The Pleasure Seekers či Alice Cooper. Z otcovej strany má maďarských a talianskych predkov a z maminej írskych a francúzskych. Bola vychovávaná v katolíckej viere.

Fennová so svojou matkou a dvomi staršími bratmi často cestovala pred tým, ako sa usadili v Los Angeles, keď mala 17 rokov. Keďže nechcela znovu nastúpiť na novú školu, rozhodla sa venovať herectvu a zapísala sa do Lee Strasberg Theatre Instutute.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Svoju hereckú kariéru začala v roku 1984 vo filme Divoký život, po boku Chris Penna. V roku 1986 si zahrala po boku Charlieho Sheena a Nicka Cassavetesa vo filme Čierny prízrak. O rok neskôr, sa objavila v jednej epizóde televízneho seriálu 21 Jump Street. Objavila sa tiež vo filme Spojenie dvoch mesiacov, z roku 1988. Fennová niekoľko krát vyjadrila svoj postoj k Hollywoodu v tom zmysle, že odmieta sa stať herečkou, ktorá sa v každom filme musí vyzliekať. Jej počiatočná herecká kariéra, bola založená len na filmoch s ľahkou erotikou alebo stvárnila osud žien, ktoré trpia sexuálnym násilím. Preto si aj poctivo začala vyberať role, ktoré prijala.

V rokoch 1990 a 1991 stvárnila Audrey Horne v televíznom seriáli Twin Peaks, ktorý režíroval David Lynch. Rola Fennovej, bola veľmi obľúbená medzi divákmi kvôli jej vzhľadu, štýlu obliekania a neskrotnej povahy. Nakoľko bol s jej hereckým výkon spokojný aj samotný režisér, David Lynch, rozhodol sa ju obsadiť aj do jeho druhého filmu, Divokosť v srdci, po boku Laury Dern a Nicholasa Cagea.

V roku 1992 bola obsadená do filmu O myšiach a ľuďoch a z toho dôvodu aj odmietla rolu Audrey Horne vo filmovom pokračovaní Twin Peaks. O rok neskôr sa objavila vo filme Srdcová trojka, po boku Kelly Lynch a Williama Baldwina. Počas natáčania mala Fennová napäý vzťah s režisérom, nakoľko po nej požadoval, aby sa vo filme vyzliekla, čo ona odmietla. O rok neskôr sa objavila v thrillery Helena v krabici.

V roku 1995 stvárnila postavu herečky Elizabeth Taylor, v životopisnom filme Denník Elizabeth Taylor. Fennová po natáčaní filmu priznala, že natáčanie pre ňu bolo veľmi náročné. Režisér Kevin Connor, priznal, že Fennová sa nemusela zúčastniť konkurzu a že bola jedinou voľbou na stvárnenie Taylorovej.

V roku 1997 sa objavila v jednej epizóde úspešného televízneho seriálu Priatelia, kde stvárnila dievča, ktoré bola na rande s Chandlerom (Matthew Perry) a má jednu umelú nohu. V rovnakom roku si zahrala aj v romantickej komédii Proste napíš, po boku JoBeth Williams a Holland Taylor.

V rokoch 19992010 sa objavila v menších úlohách v rôznych televíznych filmoch, ako napríklad Krajné medze, Ženy z rodu Gilmorovcov či Dawsonov svet.

V roku 2013 si zahrala vo filme Raze a o rok neskôr stvárnila matku Brittany Murphy v životopisnom filme The Brittany Murphy Story, ktorý získal zmiešané recenzie. V roku 2017 sa stala súčasťou natáčania televízneho seriálu Mestečko Twin Peaks a objavila sa v štyroch epizódach. V rovnakom roku si zahrala aj v televíznom seriáli S.W.A.T., kde si svoju rolu zopakovala aj v roku 2021.

Bude účinkovať aj v pripravovanom televíznom seriály Shining Vale, po boku Miry Sorvino, Courteney Cox a Judith Light. Seriál ešte nemá plánovanú premiéru.

Súkromný život[upraviť | upraviť zdroj]

Mala krátky románik so spevákom Princeom. V rokoch 19851988 bola priateľkou herca Johnnyho Deppa. V roku 1994 sa vydala za gitaristu a skladateľa Toulousea Hollidaya, s ktorým sa zoznámila počas natáčania filmu Srdcová trojka. Má dvoch synov, narodených v rokoch 1993 a 2007 a od roku 2014 praktizuje transcendentálnu meditáciu.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Sherilyn Fenn na anglickej Wikipédii.