Shine On You Crazy Diamond

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
„Shine On You Crazy Diamond“
Obrázok albumu môže byť použitý iba so súhlasom držiteľa autorských práv
z albumu Wish You Were Here
Vydané 15. september 1975
Dĺžka 26:00 (celá skladba)
13:28 (Party I-V)
12:29 (Party VI-IX)
Vydavateľstvo Harvest Records (UK)
Columbia (USA)
Producent Pink Floyd
Skladateľ Richard Wright, Roger Waters, David Gilmour
Wish You Were Here chronológia skladieb
„Shine On You Crazy Diamond (Parts I-V)“ Welcome to the Machine

„Shine On You Crazy Diamond“ je skoro polhodinová kompozícia, ktorú zložila britská rocková skupiny Pink Floyd. Nachádza sa na ich albume Wish You Were Here (1975) a skladá sa z deviatich častí. Autormi skladby sú Roger Waters, Richard Wright a David Gilmour. Skladbu zložili ako poctu predchádzajúcemu členovi skupiny Sydovi Barrettovi. Skladba bola rozdelená na dve časti: jedna časť otvára a druhá zatvára album.[1]

Kompozícia[upraviť | upraviť zdroj]

Skladba „Shine On You Crazy Diamond“ bola napísaná v rovnakej dobre ako  „You've Got to Be Crazy“ a „Raving and Drooling“ (ktoré sa neskôr stali „Dogs“ a „Sheep“ z albumu Animals).[2]

Remember when you were young, you shone like the sun

Shine on you crazy diamond
Now there's that look in your eyes, like black holes in the sky

Shine on you crazy diamond.

Nahrávanie[upraviť | upraviť zdroj]

Basgitarista Roger Waters popísal nahrávanie skladby a celého albumu: „Vtedy tam bola skupina len fyzicky, iba telá, naše mysle a pocity boli úplne niekde inde.“[3] Našťastie sa rozhodli skladbu rozdeliť na dve časti, a to Parts I-V a Parts VI-IX.[3] Skupina nahrala uspokojivú verziu skladby, ale kvôli novým konzolám montovaným v Abbey Road Studios to museli nahrať nanovo, pretože nahrané sekcie sa nenachádzali tam, kde bolo pre ne vytvorené miesto.[4]

Počas nahrávania ich navštívil zavalitý človek s vyholenou hlavou a obočím. Bol to samotný Syd Barrett. Prišiel práve počas nahrávania vokálov k skladbe „Shine On You Crazy Diamond“, ktorá je o ňom. Kvôli jeho inému vzhľadu Syda ho skupina spoznala až po určitom čase.[1]

Party I-V[upraviť | upraviť zdroj]

Skladba začína zvukom syntetizátora, Hammondovho organu a zvukom navlhčených prstov pohybujúcich sa po okrajoch pohárov s vínom.

 • Part II (Gilmour, Waters, Wright; 2:10–3:54)

Tento part obsahuje dlhé a pomalé Gilmourové gitarové sólo počas sprievodu klávesov a syntetizátorov.

 • Part III (Waters, Gilmour, Wright; 3:55–6:27)

Začína štvortónovým riffom (B, F, G, E), pridáva sa basgitara a bicie v pozadí s klávesmi. V čase 5:12 začína druhé Gilmourové sólo, ktoré končí spoločne s treťou časťou.

 • Part IV (Gilmour, Wright, Waters; 6:28–8:42)

Časť začína Wrightovým sólom na syntetizátori Minimoog, po ktorom nasleduje tretie gitarové sólo tentokrát s bluesovo znejúcou gitarou.

 • Part V (Waters, Gilmour, Wright/Waters; 8:43–13:30)

Na začiatku piatej časti začína Watersov spev s vokálmi Gilmoura, Wrighta, Carleny Williamsovej a Venetty Fieldsovej. Nasledujú gitarové riffy prekrývané barytonovým saxofónom Dicka Parryho, ktorý v čase 11:59 vymení za tenorsaxofón. Prvá časť „Shine On You Crazy Diamond“ končí zoslabujúcim saxofónom za doprovodu syntetizátorov.

Party VI-IX[upraviť | upraviť zdroj]

„Shine On You Crazy Diamond“
Obrázok albumu môže byť použitý iba so súhlasom držiteľa autorských práv
z albumu Wish You Were Here
Vydané 15. september 1975
Dĺžka 26:00 (celá skladba)
13:28 (Party I-V)
12:29 (Party VI-IX)
Vydavateľstvo Harvest Records (UK)
Columbia (USA)
Producent Pink Floyd
Skladateľ Richard Wright, Roger Waters, David Gilmour
Wish You Were Here chronológia skladieb
Wish You Were Here „Shine On You Crazy Diamond (Parts VI-IX)“
 • Part VI (Wright, Waters, Gilmour; 0:00–4:55)

Zvukom fučania vetra naväzuje na predchádzajúcu pieseň „Wish You Were Here[5], ozýva sa basgitara Davida Gilmoura, ku ktorej sa o chvíľu na to pridáva basgitarový riff Rogera Watersa, ktorý pokračuje v celé šiestej časti. Nasleduje Wrightov syntetizátor, bicie, doprovodná gitara a syntetizátorové sólo. Sólo potom preberá Gilmour s lap steel gitarou, približne v čase 4:34 končí a nasleduje krátke gitarové sólo (rovnaké ako v štvrtej časti skladby).

 • Part VII (Waters, Gilmour, Wright/Waters; 4:56–5:59)

V siedmej časti sa opäť nachádza Watersov spev, hudobne je z väčšej časti podobná piatej časti.

 • Part VIII (Gilmour, Wright, Waters; 6:00–8:59)

Zahrnuje druhú elektrickú gitaru Rogera Watersa a funkový rytmus hraný na syntetizátori, ktorý sa približne po dvoch minútach vytráca do pozadia a nastupujú klávesy.

 • Part IX (Wright, 9:00–12:22)

Ide o pomalé klávesové sólo, David Gilmour túto časť popísal neskôr ako „pomalý pohrebný pochod v 4/4 rytme“[6]. V čase približne 11:20 prestávajú hrať všetky nástroje okrem klávesov a syntetizátorov, ktoré sa približne o minútu postupne vytrácajú až do úplného ticha.

Koncertné verzie[upraviť | upraviť zdroj]

Skladba bola prezentovaná už počas French Tour v 1974 ako „Shine On“.[7] Ako „Shine On You Crazy Diamond“ bola predstavená počas British Winter Tour (tiež v 1974), vtedy obe odohrané v jednom kuse, bez rozdelenia. Taktiež bola súčasťou set listu na Wish You Were Here Tour (1975) a In the Flesh Tour (1977).

Party I-V boli vždy súčasťou setu A Momentary Lapse of Reason Tour (1987-1990) a The Division Bell Tour (1994). Počas The Division Bell Tour skupina zahrala skladbu v netradičnej kombinácií, a to Party I-V spolu s Partom VII. Túto istú kombináciu použil aj David Gilmour na jeho sólovom turné Rattle That Lock Tour (2015-2016) spolu s filmom na kruhovom plátne.

Gilmour odohral aj skoro celú skladbu (okrem Partu IX) na jeho turné z rokov 2001 a 2002 v akustickej forme. Počas jeho On an Island Tour (2006) odohral party I-II a IV-V v novej podobe.

Roger Waters taktiež odohral túto skladbu počas jeho sólovej kariéry. Počas 1999-2000 skladba pozostávala z I, II, IV, VI, VII a IX partu. Počas 2002 zahral úplne celú verziu skladby.

Obsadenie[upraviť | upraviť zdroj]

 • Roger Waters – basgitara, hlavný spev, elektrická gitara v Parte VIII, sklenená harmonika
 • David Gilmour – gitary, spev, lap steel gitara, basgitara v Parte VI, EMS Synthi AKS, sklenená harmonika
 • Richard Wright – Hammond organ, ARP String Ensemble, Minimoog, EMS VCS 3, clavinet a Wurlitzer piano v Parte VIII, Steinway piano v Partoch III a IX, sklenená harmonika, spev
 • Nick Mason – bicie, perkusie

spolu s:

 • Dick Parry – baritone a tenor saxofón
 • Carlena Williams – vokály
 • Venetta Fields – vokály

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. a b "A Rambling Conversation with Roger Waters concerning All this and that - Interviewed by Nick Sedgewick", October 1975
 2. Macan, Edward (1997). Rocking the Classics: English Progressive Rock and the Counterculture (illustrated ed.). Oxford University Press. p. 113. ISBN 9780195098877.
 3. a b Macan, Edward (1997). Rocking the Classics: English Progressive Rock and the Counterculture (illustrated ed.). Oxford University Press. p. 114. ISBN 9780195098877.
 4. "An Interview with David Gilmour by Gary Cooper"
 5. Macan, Edward (1997). Rocking the Classics: English Progressive Rock and the Counterculture (illustrated ed.). Oxford University Press. p. 123. ISBN 9780195098877.
 6. Pink Floyd - Wish You Were Here, Sputnik Music, January 2012
 7. Carruthers, Bob (2011). Pink Floyd – Uncensored on the Record. Coda Books Ltd. ISBN 978-1-908538-27-7.