Sicherheitsdienst

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Uniforma Sicherheitsdienst s výložkami SS-Unterscharführera. V druhej gombíkovej dierke je stuha od Vojnového záslužného kríža II. triedy
Šéf SD Reinhard Heydrich

Sicherheitsdienst (SD, Bezpečnostná služba) bola spravodajská služba SS a NSDAP. Táto organizácia bola prvá spravodajská služba nacistickej strany. Často bola považovaná za sesterskú organizáciu gestapa, ktoré bolo silne infiltrované SS po roku 1934. Medzi rokmi 19331939 bolo SD spravované ako nezávislý úrad SS, potom začalo spadať pod Reichssicherheitshauptamt (Hlavný ríšsky bezpečnostný úrad) a stalo sa jedným z jeho siedmich úradov.[1]

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1931 bola z iniciatívy Reichsführera-SS Heinricha Himmlera zriadená v SS spravodajská služba. Himmler plánoval túto organizáciu využívať spočiatku i ako tajnú políciu, tohto plánu sa vzdal a prenechal ho na inej uniformovanej zložke NSDAP, ktorú založil spoločné s Hermannom Göringom.

Pôvodná Himmlerova myšlienka bola vytvoriť v elitnej jednotke SS novú "superelitu" v radoch SS. Malo ísť o výzvednú službu, ktorá by dohliadala na SA i na odporcov NSDAP.[2]

Himmler nechcel Reinharda Heydricha spočiatku ani prijať do SS, pretože Heydrich predtým na naliehanie svojej manželky Liny Mathilde von Osten vstúpil do SA, úderných jednotiek, ktoré Himmler považoval za podradné uniformované jednotky NSDAP a za Röhmovu "hnedokošeľácku zberbu". Nakoniec v polovici júna 1931 na naliehanie Heydricha von Obersteina (vysoko postavený člen SS a známy R. Heydricha) Himmler Heydricha pozval na stretnutie na svoju hydinovú farmu vo Waldruderingu. Heydrich na neho veľmi zapôsobil a Himmler sa ho opýtal čo si myslí o funkcii ešte nevytvoreného SD - Heydrich mu popísal presne Himmlerovu predstavu o vnútornej rozvednej sieti a ten ho okamžite prijal na post šéfa Sicherheitdienst.

Po Heydrichovej smrti SD viedol Ernst Kaltenbrunner od januára 1943[3] do mája 1945.[4]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. WEALE, Adrian. Army of Evil: A History of the SS. New York : Caliber Printing, 2012. ISBN 978-0-451-23791-0.
  2. GELLATELY, Robert. The Gestapo and German Society: Enforcing Racial Policy, 1933–1945. Oxford and New York : Oxford University Press, 1992. ISBN 978-0-19820-297-4.
  3. YAHIL, Leni. The Holocaust: The Fate of European Jewry, 1932–1945. Oxford and New York : Oxford University Press, 1990. ISBN 0-19-504522-X.
  4. ZENTNER, Christian; BEDÜRFTIG, Friedemann. The Encyclopedia of the Third Reich. (2 vols.) New York : Macmillan Publishing, 1991. ISBN 0-02-897500-6.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článkov Sicherheitsdienst na českej Wikipédii, Sicherheitsdienst na anglickej Wikipédii a Ernst Kaltenbrunner na anglickej Wikipédii.