Silvisaurus

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Silvisaurus
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Silvisaurus condrayi
Eaton, 1960
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Silvisaurus (v preklade lesný jašter) je vyhynutý rod vtákopanvového obrneného dinosaura, žijúceho v období kriedy na území dnešného amerického štátu Kansas. Jeho jediným druhom je Silvisaurus condrayi.[1]

Nález[upraviť | upraviť kód]

Fosíliu tohto dinosaura objavil v 50. rokoch 20. storočia rančer Warren H. Condray. Ten o nej oboznámil senátora Franka Carlsona, ktorý mu povedal, aby sa obrátil na rektora University of Kansas, Franklina Davida Murphyho. Murphy o nej informoval preparátora z oblasti paleontológie stavovcov prírodovedného múzea univerzity, Russella R. Campa a povedal mu, aby to vyšetril. V júli 1955 Camp s pomocou Condraya odkryl celú kostru tohto dinosaura a v roku 1961 bol tento nález opísaný a pomenovaný Theodorom H. Eatonom mladším, taktiež z University of Kansas, ako Silvisaurus condrayi. Rodové meno je odvodené z latinského výrazu silva (slovensky: les), čo odráža skutočnosť, že tento dinosaurus žil pravdepodobne v lesnom prostredí. Druhové meno je stanovené na počesť Condraya.

Holotyp (KU 10296) bol nájdený v odkryvoch súvrstvia Dakota (neskorý alb až skorý cenoman) v Kansase a pozostáva z neúplnej kostry (osem krčných, desať chrbtových, šesť krížových a tri chvostové stavce, fragment ľavej sedacej kosti, dolný koniec pravej stehennej kosti a článok prsta) a lebky (sánka). Nájdené boli aj kostené štítky (tzv. osteodermy) a ostne. Stav fosílie bol veľmi biedny, nakoľko kosti boli vystavené pošliapaniu stáda dobytka.

Paleobiológia[upraviť | upraviť kód]

Podľa nájdených pozostatkov bola dĺžka silvisaura odhadnutá na približne 4 metre (s lebkou dlhou 33 centimetrov a širokou 25 centimetrov).

Na každej medzičeľustnej kosti (kosti, ktoré tvoria špičku vrchnej čeľuste) mal osem až deväť zubov, čo nasvedčuje, že mohlo ísť o vývojovo primitívneho zástupcu čeľade Nodosauridae, pretože väčšina vyspelejších foriem mala namiesto toho bezzubý zobák.

V lebke silvisaura sa nachádzal zložitý systém vzdušných priechodov, ktorého funkcia nie je známa. Pravdepodobne však slúžil na hlasité dorozumievanie sa medzi členami čriedy.

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. EATON, T. H.. A new armored dinosaur from the Cretaceous of Kansas. The University of Kansas Paleontological Contributions: Vertebrata, 1960, roč. 8, s. 1 - 24.