Sissy Spaceková

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Sissy Spaceková
Sissy Spacek (2010)
Celé menoMary Elizabeth Spacek
Narodenie 25. december 1949 (74 rokov)
Quitman, Texas, USA
Povolanieherečka, speváčka
Roky pôsobenia1970 – súčasnosť
ManželJack Fisk
Deti2
RodičiaEdwin Arnold Spacek, Virginia Frances Spacek
Cena Akadémie
Najlepšia herečka v hlavnej úlohe 1981
Prvá dáma country music
Cena Emmy
Najlepšie samostatné televízne vystúpenie 1973
Liza with a Z: A Concert for Television
Zlatý glóbus
Najlepšia herečka v hlavnej úlohe 2001
V spálni
Najlepšia herečka v hlavnej úlohe 1986
Zločiny srdca

Sissy Spaceková, vlastným menom Mary Elizabeth Spacek, (* 25. december 1949, Quitman, Texas, USA) je americká herečka držiteľka Oscara za najlepší ženský herecký výkon z roku 1981 za film Prvá dáma country music (neskôr uvádzaný pod názvom Baníkova dcéra).

Detstvo a mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

Spaceková sa narodila ako dcéra Virginie Frances a Edwina Arnolda Spacekových. Jej otec mal českých predkov a matka írskych a anglických predkov. Ako šesťročná Spaceková vystúpila v miestnej talentovej show. Hoci jej rodné meno znie Mary Elizabeth, odmalička bol prezývaná Sissy. Toto meno neskôr používala aj ako umelecké meno.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Zo začiatku Spaceková túžila po speváckej kariére. Pracovala tiež ako modelka pre Andyho Warhola.

V roku 1972 sa objavila v kriminálnom filme Koniec rozkvetu. Táto filmová úloha jej predurčila úlohu v televíznom seriáli The Waltons. Najväčší herecký úspech získala o rok neskôr, vo filme Zapadákov. Získala svoju prvú nomináciu na cenu BAFTA za jej herecký výkon vo filme. Stvárnila hlavnú úlohu vo filme Carrie, po boku Piper Laurie, ktorý bol natočený podľa knižnej predlohy Stephena Kinga. Herecký výkon vo filme viedol k tomu, že získala Spaceková svoju prvú nomináciu na Academy Awards. O rok neskôr odmietla rolu v režisérskomm debute Davida Lyncha, Mazacia hlava, nakoľko nedokázala spojiť viaceré filmové projekty a objavila sa vo filme Tri ženy po boku Shelley DuVall a Janice Rule.

Speváčka Loretta Lynn, si zvolila Spacekovú do životopisného filmu Prvá dáma country music, ktorý hovorí o príbehu Lynnovej. Famózny herecký a spevácky výkon Spacekovej jej zaistil prvú cenu Academy Awards. Herecký výkon vo filme tiež chválili filmový kritici.

V roku 1982 hrala po boku Jacka Lemmona vo filme Nezvestný. Film získal značné pozitívne hodnotenie a rovnako aj Spaceková, ktorá získala nominácie na viacero filmových ocenení, ako Academy Awards, Zlatý glóbus či BAFTA. Svoju štvrtú nomináciu na Academy Awards, jej zaistil film Rieka, po boku Mela Gibsona.

V roku 1986 sa objavila vo filme Zločiny srdca, po boku herečiek Jessicy Lange a Diane Keaton. Spacková získala znovu nomináciu na Academy Awards, získala cenu Zlatý glóbus a Cenu filmových kritikov v New Yorku. V rovnakom roku hrala tiež v úspešnom filme Dobrú noc, mami spoločne s Anne Bancroft.

Na začiatku 90. rokov prijala jednu z vedľajších úloh vo filme JKF. S Jackom Lemmonom a Piper Laurie, si zahrala vo filme Lúčna harfa. Film získal zmiešané recenzie od filmových kritikov. V roku 1999 si zahrala matku Brandona Frasera, vo filme Príchod z minulosti.

V roku 2001 si zahrala po boku Marisy Tomei, vo filme V spálni. Spacekovej herecký výkon bol kladne prijatý filmovými kritikmi a niektorí ocenili jej herecký výkon ako najlepší v celej jej filmografii. Tiež získala nomináciu na Academy Awards a BAFTA. Získala však Zlatý glóbus, či Cenu filmových kritikov v New Yorku, Floride či Los Angeles. Získala aj cenu poroty na Filmovom festivale v Sundance.

V roku 2007 stvárnila ženu ktorá trpí Alzheimerovou chorobu, vo filme Obrazy Hollis Woods. Bola nominovaná za svoj herecký výkon na Zlatý glóbus. O rok neskôr hrala v dráme Lake City.

Po boku herečky Violy Davis hrala v menšej filmovej úlohe vo filme Čiernobiely svet z roku 2011. V rokoch 20152017 účinkovala v televíznom seriály Bloodline. Objavila sa tiež v ôsmych epizódach televízneho seriálu Castle Rock z roku 2018. V tom istom roku stvárnila matku Julie Roberts, v televíznom seriály Homecoming.

Súkromný život[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1974 sa Spaceková vydala za režiséra Jacka Fiska.Spolu majú dve dcéry - Schuyler (* 1982) a Madison (* 1988).

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Sissy Spacek na anglickej Wikipédii.