Preskočiť na obsah

Skúmavka

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skúmavky

Skúmavka je častá súčasť laboratórneho vybavenia. Jedná sa o sklenenú alebo plastovú nádobku v podobe trubice, ktorá je z jednej strany uzatvorená pevným dnom. Tradičné skúmavky sú obvykle vyrobené zo skla pomerne dobrej kvality.

Použitie skúmaviek[upraviť | upraviť zdroj]

Používajú sa hlavne v kvalitatívnej analýze; sú pomocou nich vykonávané chemické reakcie v malom meradle, ktoré je možné aplikovať na akýkoľvek druh hmoty, "rýchle" testy - t.j. skúšky rozpustnosti. Ak sú vybavené zátkou, môžu sa v nich dočasne uskladňovať chemické alebo biologické vzorky.

Skúmavky v zdravotníctve sa používajú pre odber biologického materiálu (napr. venepunkcia či odber moču). Pre tieto účely sú využívané plastové odberové nádobky, ktoré sú označené rôznymi farbami uzáverov, pričom každá farba je určená pre iný typ vyšetrenia.[1]

Materiál[upraviť | upraviť zdroj]

Pre použitie vo fyzike a chémii sú obvykle vyrobené z varného skla pre lepšiu odolnosť voči teplu, žieravým chemikáliám a pre ich dlhšiu životnosť; inak sa vyrábajú z plastu. Skúmavky vyrobené z varného borosilikátového skla môžu byť umiestnené priamo nad plameňom horáka.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Zkumavka na českej Wikipédii.