Skalárny bozón

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Skalárny bozón je bozón, ktorého spin sa rovná nule. Bozón znamená, že má celočíselný spin, ale skalár opraví túto hodnotu na 0. Meno skalárny bozón vychádza z teórie kvantového poľa. Vzťahuje sa na konkrétne transformačné vlastnosti v rámci Lorentzovej transformácie.[1]

Príklady[upraviť | upraviť zdroj]

Jediným základným skalárnym bozónom v štandardnom modeli časticovej fyziky je Higgsov bozón, ktorého existencia bola potvrdená 14. marca 2013 na veľkom Hadrónovom urýchľovači (LHC). Na základe tohto potvrdenia bola Nobelova cena za fyziku za rok 2013 udelená Petrovi Higgsovi a François Englertovi.

Rôzne známe zložené častice sú skalárne bozóny, napr. alfa častice a pión. Skalárne mezóny majú pri Lorentzovej transformácii nemennú paritu, zatiaľ čo pseudo-skalárne mezóny reverzujú paritu pri Lorentzovej transformácii. φ4, populárna teória kvantového poľa, používa skalárne bozonické polia, ako sa používa v mnohých úvodných knihách k teóriám kvantového poľa, slúži ako model hračiek a predstavuje základné pojmy z oblasti.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. TASR. Potvrdenie Higgsovho bozónu by fyzikovi vynieslo Nobelovku. SME (Bratislava: Petit Press), 2012-07-02. Dostupné online [cit. 2020-03-13]. ISSN 1335-4418.