Skeirón

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skeirón porazený Théseom, detail červenofigúrového pohára, cca.500-490 pred Kr.

Skeirón alebo Skirón alebo Skírón (starogr. Σκείρων, Σκίρων – Skeirón, Skirón/Skírón , lat. Sciron) je v gréckej mytológii ukrutný lupič z Isthmu, žil v skalách pri mori neďaleko Megary.

Jeho pôvod nie je jednoznačný. Niektoré mýty uvádzajú, že bol synom boha mora Poseidóna, podľa iných, že bol synom bližšie neznámeho Kanétha, alebo dokonca synom kráľa Pelopa a jeho manželky Hippodamie. Ako sa Skeirón stal lupičom a prečo, to nevieme.

Skeirón svoju lupičskú živnosť prevádzal trochu zvláštnym spôsobom. Každého pocestného zaviedol ku studničke pod vysokou skalou pri mori, prinútil ho odložiť si veci a umyl mu nohy. Potom nešťastníka mohutným kopancom zrazil do mora, kde ho zožrali obludné mäsožravé korytnačky. Táto jeho činnosť sa mu dlho darila, lebo moment prekvapenia zohral svoje.

Predsa však nakoniec narazil na človeka, ktorý sa preľstiť nedal. Bol ním mladý Théseus, ktorý vo svojich šestnástich rokoch putoval od svojho deda, troizenského kráľa Pitthea k svojmu nevlastnému otcovi aténskemu kráľovi Aigeovi. Théseus sa cestou nevyhýbal dobrodružstvám, lebo chcel získať životné skúsenosti a slávu.

Keď ho potom Skeirón chcel skopnúť do mora ako mnoho iných pred ním, Théseus ho nečakane chytil za nohy a prehodil ho ponad seba do mora, kde obludné korytnačky zožrali tentoraz jeho.

Skeirón bol tretí v rade, koho Théseus cestou porazil jeho vlastnými prostriedkami. Pred ním to boli Perifétes, Sinis a podobný osud čakal ešte na Kerkyóna a Prokrusta.

Skeirónove meno dodnes nesie skala nad Aiginskym zálivom (Sarónskym zálivom). Autostráda je tam dokonca rozšírená, aby turisti mali možnosť prezrieť si miesto, kde zahynul. More pod skalou je však plytké a korytnačky v ňom nežijú.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]