Skokan štíhly

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Skokan štíhly
Rana dalmatina01.jpg
Stupeň ohrozenia
VyhynutýVyhynutýVyhynutý vo voľnej prírodeKriticky ohrozenýOhrozenýZraniteľnýTakmer ohrozenýOhrozenýNajmenej ohrozenýNajmenej ohrozenýIUCN stupne ohrozenia
[1]
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Rana dalmatina
Fitzinger, 1839
Mapa Rana dalmatina.png
Rozšírenie
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Skokan štíhly (lat. Rana dalmatina; zastaralo Rana agilis) je druh žaby zo skupiny hnedých, resp. správnejšie zemných skokanov rodu Rana, čeľaď skokanovité (Ranidae).

Mimoriadne adaptabilný druh. Obýva širokú škálu biotopov – nížinné oblasti v blízkosti vody (rieky, potoky, jazerá, mokrade, retenčné nádrže), ale i rozsiahle, hustými lesmi porastené krasové planiny bez akejkoľvek povrchovej vody, stovky výškových metrov nad najbližšími vodnými zdrojmi. Má svetlohnedé až tmavohnedé sfarbenie. Vzrastom je menší ako skokan hnedý (Rana temporaria). Samce dorastajú do veľkosti 4,7 – 7,2 cm, samice 6,7 – 11,6 cm. Samica po oplodnení znáša vajíčka obalené slizom väčšinou na vodnú rastlinu, alebo iný predmet vo vode. Zimu prečkáva zahrabaný v bahne alebo v zemnom úkryte. V krasových oblastiach zimuje v desiatkach v jaskyniach, v ktorých je celú zimu aktívny. Orientuje sa olfaktoricky a pravdepodobne sa živí troglofilnými alebo troglobiontnými bezstavovcami. Dokáže vyliezť aj z niekoľko metrov hlbokej priepasti[2]. Skáče najďalej z našich skokanov; skoky subadultných jedincov dosahujú nezriedka aj viac ako 3 m.

Rozšírenie[upraviť | upraviť kód]

Vyskytuje sa v Európe, od severovýchodu Španielska až po severné Grécko a západné Turecko.[3] Na území Slovenska obsadzuje biotopy planárneho, kolínneho, submontánneho i montánneho stupňa. Je zákonom chránený.

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. U?ur Kaya, Sergius Kuzmin, Max Sparreboom, Ismail H. Ugurtas, David Tarkhnishvili, Steven Anderson, Franco Andreone, Claudia Corti, Per Nyström, Benedikt Schmidt, Brandon Anthony, Agnieszka Ogrodowczyk, Maria Ogielska, Jaime Bosch, Miguel Tejedo. 2009. Rana dalmatina. The IUCN Red List of Threatened Species 2009: e.T58584A11790570. http://dx.doi.org/10.2305/IUCN.UK.2009.RLTS.T58584A11790570.en. Prístup 1. február 2018.
  2. Gabriel Lešinský (2001): Poznámky k výskytu niektorých druhov vertebrát v jaskyniach Slovenského krasu. In: Mock, A - Kováč, Ľ. - Fulín, M. (eds.): Fauna jaskýň (Cave fauna). Zborník referátov. Východoslovenské múzeum Košice, s. 109-113.
  3. Martin Šandera. Biolib - Rana dalmatina (skokan štíhlý) [online]. . Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]