Skrotená hora

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skrotená hora
Originálny názov Brokeback Mountain
Žáner psychologický, western
Dĺžka 135 minút
Štát USA
Pôvodný jazyk anglický
Rok 2005
Filmový štáb
Réžia Ang Lee
Scenár Larry McMurtry, Diana Ossana
Produkcia Diana Ossana, James Schamus
Hudba Gustavo Santaolalla
Kamera Rodrigo Prieto
Herecké obsadenie

Skrotená hora je film z roku 2005 taiwanského režiséra Ang Lea, natočený podľa rovnomennej poviedky nositeľky Pulitzerovej ceny Annie Prouxlovej, vydanej v roku 1997. Rozpráva o homosexuálnom vzťahu dvoch kovbojov, ktorý vznikol na svahoch Skrotenej hory vo Wyomingu a odohrával sa v priebehu 60. – 80. rokov 20. storočia. Premiéra sa na Slovensku uskutočnila 6. apríla 2006.

Hlavné postavy[upraviť | upraviť zdroj]

Hlavnými postavami sú Ennis Del Mar (Heath Ledger) a Jack Twist (Jake Gyllenhaal), dvaja chudobní mladí muži, ktorí sa stretli na pastvinách Wyomingu na úpätí Skrotenej hory (Brokeback Mountain) v lete roku 1963. Film sleduje nasledujúcich 20 rokov ich komplikovaného vzťahu, ktorý pokračuje i po tom, čo sa obaja oženia a stanú sa z nich otcovia. Jack sa pokúša vytvoriť spoločný život, ale Ennis sa bojí, že by bol zabitý členmi obce, keby sa povaha ich vzťahu neudržala v tajnosti. Ennis a Jack tak zápasia so spoločenským a rodinným tlakom a vlastným strachom, ktorý im znemožňuje naplno prežiť lásku, ktorá sa začala počas ich prvého spoločného leta.

Dej[upraviť | upraviť zdroj]

Ennis del Mar vyrástol na malom chudobnom statku vo Wyomingu, pri hraniciach s Utahom. Bol vychovaný starším bratom a sestrou po tom, čo ich rodičia prišli o život pri dopravnej nehode. Otec s matkou zanechali deťom len 24 dolárov v hotovosti a statok s dvoma hypotékami. Bez stredoškolského vzdelania a vyhliadok na povolanie vyrastal Ennis v ťažkej práci a odriekaní. Zasnúbil sa s Almou Beersovou a šetril peniaze na zakúpenie malého kusu pôdy. Keď sa na jar roku 1963 uchádza o miesto v sprostredkovateľstve pre poľnohospodársky personál, má už ranú časť života za sebou. Zakotví ako pastier v jednom wyomingskom podniku, ktorý sa zaoberá chovom oviec, a tu sa tiež zoznámi s rovnako starým Jackom Twistom. Jack pracuje na Skrotenej hore už druhý rok. Tento dobre vyzerajúci tmavovlasý muž so živým smiechom je nadchnutý pre všetko, čo súvisí s rodeom. Obaja preberajú tisíc bahníc s ich jahňatami a vydávajú sa hore na pastviny nad hranicou lesa.

Zatiaľ čo Ennis zostáva v tábore, musí Jack noci tráviť pri ovciach a niekoľko hodín denne pendlovať medzi táborom a pastvinami. Obaja mladí muži sú si podobní a rýchlo sa spriatelia, keď sa pri táborovom ohni bavia o koňoch, rodeu a bitkách. Obaja začínajú s rešpektom načúvať jeden druhému a tešia sa zo spoločníka, v ktorého nedúfali. Ennis dokonca prevezme Jackove nepríjemné hliadky a nakoniec sám pendluje medzi pastvinami a táborom. Z priateľstva sa však vyvinie niečo viac, keď je Ennis jedného dňa príliš opitý, aby sa vydal späť k pasúcim sa ovciam, a strávi noc v tábore s Jackom. Nehovoria o sexe a odbijú ho ako jednorazovú záležitosť, keď k nemu dôjde. Samozrejme, ani jeden nie je podľa ich vlastných slov homosexuál, ale napriek tomu čoskoro zabudnú na ovce a nielen v noci v stane, ale i vo dne a večer v žiari ohňa sa venujú spoločnému sexu. Keď potom v auguste zháňajú stáda z hory dole, cíti sa Ennis skľúčene, pretože sa musí odlúčiť od Jacka.

Ennis sa vracia späť k Alme, s ktorou je zasnúbený, a po troch mesiacoch sa s ňou ožení a sťahujú sa do Rivertonu v Utahu. O štyri roky neskôr má Ennis s Almou dve dcéry a na svojho starého priateľa Jacka už vlastne zabudol, keď dostane list o Jackovom skorom príchode do Rivertonu. Ennis sa nemôže dočkať opätovného stretnutia so svojím priateľom. Podľahnú svojej vášni a pri stretnutí sa pobozkajú, nevediac o tom, že Alma ich pozoruje z tieňa schodiska. Jack jazdil v Texase na býkoch a oženil sa s Lureen, dcérou bohatého priemyselníka. Je otcom osemmesačného syna, ako s hrdosťou oznámi. Napriek tomu sa obaja opijú a skončia nakoniec v najbližšom moteli. Ennis a Jack sa navzájom milujú, ale neodvážia sa opustiť ženy a deti a nadviazať spoločný vzťah. Predovšetkým Ennis je proti spoločnej budúcnosti, pretože si ešte presne vybavuje zážitok z detstva, kedy bol jeden homosexuálny statkár pre svoj život s iným mužom utýraný na smrť. Dohodnú sa preto, že odteraz sa budú pravidelne stretávať a dvakrát ročne spolu strávia čas na údajných rybárskych výletoch. Alma o ich tajomstve vie, okrem toho jej vadí, že stále musí k Ennisovemu skromnému príjmu prispievať aj ona. Keď majú ich dcéry sedem a deväť rokov, nechá sa s Ennisom rozviesť a berie si obchodníka s potravinami z Rivertonu, pre ktorého celé roky pracovala.

Ennis čoskoro opäť prijme prácu na statku a sťahuje sa naprieč Wyomingom. V nasledujúcich rokoch sa Ennis a Jack stretávajú sporadicky a podnikajú výlety do ľudoprázdnych hôr. Ale čas im plynie a najmä Jack je nešťastný z ich situácie. Tak dôjde v roku 1983, dvadsať rokov od ich prvého stretnutia, pri spoločnom výlete k sporu; potom sa Jack dozvie, že ich ďalšie stretnutie s Ennisom sa bude musieť odložiť. Obaja sa však rozídu v priateľskom duchu. O niekoľko mesiacov sa Ennis dozvie o Jackovej smrti: pri poruche auta ho vraj ráfik pneumatiky, ktorú chcel napumpovať, udrel do tváre – zomrel vo veku iba 39 rokov. Ennis si spomenie na starý príbeh z detstva a nie je si istý, či Jack zomrel prirodzenou smrťou.

Ide za Jackovými rodičmi do Lightning Flat, aby splnil posledné prianie svojho priateľa a rozsypal jeho popol na Skrotenej hore. Dozvedá sa, že Jack navštevoval rodičov každý rok a vždy sa zmieňoval, že sa mieni rozviesť a s Ennisom neďaleko vybudovať zrub a obhospodarovať statok rodičov. Niekoľko mesiacov pred svojou smrťou sa však rozhodol s jedným susedom z Texasu tento plán uskutočniť a Ennis pochopí, že Jackova smrť pravdepodobne nebola nehoda. V Jackovej starej izbe objaví pod jednou košeľou svojho priateľa, ktorú mal na sebe pri ich prvom stretnutí, svoju starú košeľu, ktorú nemohol nájsť od leta na Skrotenej hore – Jack ju nosil na sebe. Na konci Jackov otec odmietne Ennisovi dovoliť rozptýliť Jackov popol na Skrotenej hore. O pár týždňov neskôr si Ennis kúpi pohľadnicu, na ktorej je obraz Skrotenej hory, a pripichne si ju na stenu svojho obytného vozu, pod ňu potom zavesí tie dve staré košele, ktoré našiel u Jacka v skrini. Vtedy sa Ennis snaží prekonať bolesť zo smrti milovaného.

Ocenenia[upraviť | upraviť zdroj]

 • 2006 – Oscar v kategóriách:
  • Najlepšia réžia
  • Najlepšia adaptácia literárnej predlohy
  • Najlepšia hudba
 • 2006 – Zlatý glóbus v kategóriách:
  • Najlepšia réžia
  • Najlepší scenár
  • Najlepšia filmová pieseň (A Love That Will Never Grow Old)
  • Najlepší film – dráma
 • Zlatý lev (Filmový festival v Benátkach) v kategórii:
  • Najlepší film
 • Európske filmové ceny v kategórii:
  • Najlepšia réžia

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]