Tipsport liga

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Slovnaft Extraliga (do januára 2007 Extraliga ), je najvyššia klubová súťaž na Slovensku v ľadovom hokeji, ktorú organizuje Slovenský zväz ľadového hokeja.

Základné pravidlá

Slovenská hokejová extraliga je dlhodobá súťaž hokejových mužstiev. Delí sa na základnú časť, ktorá sa obvykle začína v septembri (v súčasnosti ju hrá 10 mužstiev) a play off, ktoré sa zvyčajne začína v marci.

V základnej časti sa hrá systémom každý s každým, pričom sa každá dvojica stretne celkom 6-krát. Zápasy sa bodujú nasledovne: výhra v riadnom hracom čase - 3 body, výhra po predĺžení - 2 body, prehra - 0 bodov. Zápasy sa od sezóny 2006/07 v základnej časti nemôžu skončiť remízou a tak po nerozhodnom výsledku po troch tretinách nasleduje 5-minútové predĺženie. Ak je niektorý z hráčov vylúčený a dĺžka vylúčenia po skončení riadnej hracej doby neuplynula, toto vylúčenie pokračuje aj v predĺžení (toto pravidlo platí len počas základnej časti). Predĺženie sa končí uplynutím piatich minút čistého hracieho času, alebo gólom. Ak sa počas predĺženia nerozhodne, nasledujú po čiastočnej úprave ľadovej plochy samostatné nájazdy. Piati hráči z každého mužstva majú striedavo k dispozícii po jednom samostatnom nájazde. Víťazným tímom zápasu sa stáva tím, ktorý v samostatných nájazdoch dal viac gólov. Ak je aj tento stav nerozhodný, pokračuje sa v samostatných nájazdoch po dvojiciach, kým sa nerozhodne o víťaznom mužstve. Konečný výsledok je po predĺžení a samostatných nájazdoch výsledok po troch tretinách, plus jeden gól v prospech víťazného mužstva.

Do play off postupuje 8 najlepších mužstiev, ktoré sú rozdelené do dvojíc podľa umiestnenia v tabuľke (najlepší s najslabším). Do ďalšieho kola postupuje mužstvo, ktoré vyhrá so svojím súperom 4 zápasy.

Pozri aj

Majster Slovenska v ľadovom hokeji

Sezóna 2006/07 - 14. ročník

Externé odkazy

Slovenský zväz ľadového hokeja