Slučková kvantová gravitácia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jump to navigation Jump to search

Slučková kvantová gravitácia, alebo slučková kvantová teória gravitácie (angl. loop quantum gravity, LQG) je teória, ktorá sa snaží spojiť kvantovú teóriu a gravitáciu, alebo tiež kvantovú mechaniku a všeobecnú teóriu relativity, ktorá popisuje aj gravitáciu. Teóriu vytvoril Abhay Ashtekar, neskôr ju rozšíril Carlo Rovelli, Roger Penrose a Lee Smolin. Je alternatívou ku konkurenčnej teórii strún.

Popis[upraviť | upraviť zdroj]

Oproti teórii strún sa neopiera o dodatočné priestorové dimenzie a elementárne častice. Pracuje s metrickým 3-rozmerným priestorom doplneným o nové premenné, pomocou ktorých vytvára spinové siete.

Spinová sieť tvori štruktúru priestoru. Priestor nie je spojitý, vyskytuje sa v kvantovaných jednotkách plochy a objemu, zo slučiek Planckových rozmerov. Časopriestor je tak tvorený "penovitými" útvarmi, ktoré sa nadúvajú do bublín a zakrivujú ho. Zakrivenie priestoru vytvára gravitáciu.

Teória dokáže predpovedať zakrivenie priestoru a typ zakrivenia a nevyžaduje supersymetriu. Lee Smolin navrhol nazvať teóriu vychádzajucu z LQG, ktorá by obsahovala aj supersymetriu, alebo ďalšie dimenzie ako "Slučková kvantová gravitácia II".

Odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

http://astronuklfyzika.cz/GravitaceB-5.htm