Smerovacia tabuľka

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Smerovacia tabuľka (anglicky routing table) obsahuje informácie, ktoré sú nutné pri rozhodovaní o smerovaní. Záznamy sú v smerovacej tabuľke rozdelené do riadkov pričom každý obsahuje jednu smerovaciu informáciu. Riadky sú zoradené od najkonkrétnejších (najdlhšia maska siete) po najvšeobecnejšiu (kratšia maska siete), pričom posledným záznamom je generalizovaný odkaz (implicitná brána), na najbližší router, ktorým v prípade sietí používajúcich TCP/IP „vedie cesta do internetu“ ( anglicky default gateway). Každý záznam (tj. riadok) v smerovacej tabuľke obsahuje niekoľko informácií ( nie nutne v uvedenom poradí, typicky bývajú zaznamenávané ďalšie údaje, ktoré nie sú pre výklad nutné, tabuľka je pre IP siete):

  1. cieľ - obsahuje číslo cieľovej podsiete, pre ktorú je záznam v tabuľke prevedený vo formáte IP adresy (napr. 10.0.0.0 )
  2. maska podsiete - maska v spojení s číslom podsiete vymedzuje rozsah IP adries, pre ktoré je záznam platný ( napr. 255.255.255.0 )
  3. brána - IP adresa routera, ktorému má byť prípadne IP datagram predaný ( nie je vyplnené v prípade, že je podsieť priamo dosiahnuteľná, tj. nachádza sa priamo v zázname uvedenom rozhraním)
  4. sieťové rozhranie - cez ktoré je potrebné IP datagram odoslať, pokiaľ záznam odpovedá hľadanému cieľu

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Směrovací tabulka na českej Wikipédii.