Smrť na Níle

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smrť na Níle
Death on the Nile

Autor Agatha Christie
Pôvodný jazyk angličtina
Krajina vydania Spojené kráľovstvo
Nakladateľstvo originálneho vydania Collins Crime Club
Dátum 1. vydania originálu 1. november 1937
Ilustrátor originálneho vydania Robin Macartney
Literárny žáner detektívny román

Smrť na Níle (angl. Death on the Nile) je detektívny román Agathy Christie, ktorý prvýkrát vyšiel v roku 1937 a ktorého hlavnou postavou je Hercule Poirot.

Obsah[upraviť | upraviť zdroj]

Mimoriadne zámožná dedička Linnet Ridgewayová, oplývajúca bohatstvom miliónov dolárov, prichádza do dediny Malton-under-Wode, aby sa tu usadila na práve kúpenom panstve Wode Hall. Dedinčania nevedia čo si majú o novej pani Wode Hall myslieť, zvlášť preto, že už úplne výstredne vynaložila šesťdesiat tisíc libier na obnovu panstva. Veľmi skoro názorne predvedie, že je bezohľadná, arogantná a pyšná. Zdá sa však, že dokáže prejaviť aj vernosť, keď u seba privíta dávnu priateľku Jacqueline de Bellefortovú, ktorú finančne zruinoval krach na burze.

Jackie prichádza s ďaleko šťastnejšou správou: je zasnúbená s okúzľujúcim mužom, ktorého miluje. Onen muž, Simon Doyle, je ale úplne chudobný. Jacqueline žiada Linnet aby ho zamestnala ako správcu panstva, a Linnet súhlasí. Počas krátkej doby sa Simon Doyle ožení a na pohľad je úplne šťastný. Linnet je takisto celkom spokojná – veď sa práve vydala, to ona si vzala Simona, snúbenca svojej najlepšej priateľky. Šťastný pár odchádza na svadobnú cestu do Egypta. V čase, keď pobývajú v hoteli Cataract v egyptskom Asuáne, sa s manželmi Doyleovcami stretne Poirot. Linnet naviaže s detektívom kontakt a žiada ho o pomoc v záležitosti, ktorá novomanželov stále viac obťažuje. Odvrhnutá Jackie de Bellefortová znáša ťažko svoj osud a neúnavne prenasleduje mladomanželov po celú dobu trvania ich svadobnej cesty. Linnet dúfa, že Poirot by si mohol s mladou ženou rozumne pohovoriť a odradiť ju od jej absurdnej pomsty. Detektív si skutočne s Jackie pohovorí a nabáda ju, aby neotvárala "srdce diablovi". Mladá žena však neposlúchne a začne sa zmýšľať nad tým, že by mohla Linnet zabiť, pretože bohatá dedička ju olúpila o všetko, čo na svete milovala. Poirot sa potom pripojí k rôznorodej skupine amerických i britských cestovateľov, ku ktorým patria ja Doyleovci, aby na palube parníka Karnak podnikol cestu po Níle. Vďaka spolužitiu so spoločenstvom cestujúcich detektív onedlho odhalí, že takmer všetci sú v nejakom vzťahu k Linnet Doylovej, a tej sa na oplátku podarí doslova všetkých uraziť. Napätie na palube narastá. Dôvodom je prítomnosť Jackie a takisto údajná nešťastná náhoda, pri ktorej Linnet a Simon takmer prídu o život. Nakoniec prepukne otvorené nepriateľstvo, keď sa Jackie opije, poháda sa so Simonom a náhodou ho postrelí do nohy. Situácia sa potom ešte zhorší, keď je ďalšie ráno nájdená Linnet Doylová zavraždená, s hlavou prestrelenou rovnakou pištoľou, ktorú použila Jackie, keď vystrelila na Simona. Aj ďalšia stopa vedie k Jackie: na stene vedľa mŕtveho tela je krvou naškrabané J. Nič na tom podozrení nemení ani fakt, že doktor Bessner, ktorý Linnetino telo prehliadol, prehlásil za vylúčené, aby nápis pochádzal od zavraždenej, pretože tá zomrela okamžite. Poirota teraz čaká vyšetrovanie na lodi plnej podozrivých. Jeho pátranie dostáva po vraždách ďalších dvoch cestujúcich ešte krvavejší rámec.

Adaptácie[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1978 bola táto kniha sfilmovaná, v hlavnej úlohe Peter Ustinov. V roku 2004 bola táto kniha opäť sfilmovaná, v hlavnej úlohe David Suchet.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

M. Bunson: Encyklopédia Agathy Christie.