Smrťožrúti

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Symbol Smrťožrútov

Smrťožrúti je fiktívne spoločenstvo temných mágov [stúpencov lorda Voldemorta v 8-dielnom fantasy príbehu o Harry Potterovi. Ich vodcom je Lord Voldemort (pôvodným menom Tom Marvolo Riddle) nazývaný Temný pán. (Inak: knieža temnôt,Veď-Viete-kto, ten-koho-netreba-menovať.)

Najbližším Smrťožrútom dal na ľavé predlaktie vytetovať ich symbol – lebku so zvíjajúcim sa hadom miesto jazyka. Keď sa Voldemort dotkol niektorého zo znamení na svojom stúpencovi, všetky ostatné sa rozpálili a to bol znak, aby sa k nemu premiestnili. Po páde lorda Voldemorta sa znamenie stratilo, no po jeho opätovnom návrate sa znova objavilo. Toto znamenie sa zobrazovalo nad každým miestom, kde niekoho zabili. Vyčarilo sa zaklínadlom (kliatbou) Morsmorde, ktorú poznali len Smrťožrúti.

Zoznam Smrťožrútov[upraviť | upraviť kód]


 • Mulciber
 • Nott
 • Pettigrew, Peter (zradil Harryho rodičov)
 • Rookwood, Augustus
 • Rowle, Thorfin
 • Rosier, Evan
 • Selwyn (V HP7 ho Voldemort žiada o prútik pri premiestnovaní Harryho k Weasleyovcom)
 • Snape, Severus (pred pádom Voldemorta prešiel na druhú stranu - špión)
 • Thicknesse, Pius (bol pod vplyvom Imperiusu)
 • Travers
 • Wilkes
 • Yaxley, Arnold

Amycus a Alecto Carrowovci[upraviť | upraviť kód]

Amycus a Alecto Carrowovci sú fiktívni súrodenci zo 7-dielnej fantasy série Harry Potter. Amycus v 7. knihe učil Obranu proti čiernej mágii, či skôr samotnú čiernu mágiu a Alecto Život a zvyky muklov, či skôr ako nenávidieť muklov.

Charakteristika: Amycus je tučný čarodejník s čudným krivým úškľabkom na tvári a chrapľavým smiechom. Alecto je vysoká, bratovi veľmi podobná.

Antonín Dolohov[upraviť | upraviť kód]

Antonín Dolohov je fiktívna postava zo 7-dielnej fantasy série Harry Potter. Odsúdený na doživotie v Azkabane za brutálne vraždy Gideona a Fabiana Prewettovcov, bratov pani Weasleyovej, členov prvého Fénixovho rádu. Utiekol so svojimi spoločníkmi počas hromadného úteku.

Charakteristika: Čarodejník s dlhou, bledou vykrivenou tvárou, ktorý sa pohŕdavo uškŕňa.

Goyle[upraviť | upraviť kód]

Pán Goyle je fiktívna postava zo 7-dielnej fantasy série Harry Potter. Je otec Harryho spolužiaka slizolinčana Gregoryho Goyla.

Charakteristika: čarodejník mohutnej postavy, nemotorný s huhňavou výslovnosťou presne ako jeho syn.

Fenrir Greyback[upraviť | upraviť kód]

Fenrir Greyback je fiktívna postava zo 7-dielnej série kníh Harry Potter, je vlkolak, ktorý pohrýzol napr. aj Remusa Lupina. Po návrate Temného pána sa k nemu pripojil a viedol ostatných vlkolakov. Už v minulosti hrýzol a unášal malé deti a vychovával ich tak, aby robili to isté. Na ľudí neútočí len po transformácii, ale aj v ľudskej podobe. Príkladom je aj Bill Weasley, ktorému zohyzdil tvár. Z takýchto ľudí sa pravdepodobne nestanú skutoční vlkolaci, ale ostanú im vlčie črty napr. začnú jesť krvavé steaky. Greyback je uväznený medzi životom vlkolaka a životom človeka. Premenil sa už toľkokrát, že v ňom pretrvávajú pozostatky vlkolaka.

Charakteristika: Čarodejník veľkej statnej postavy s pochlpenými sivými vlasmi. Smťožrútsky habit je mu tesný. Hlas má ako škrípavý štekot a silne páchol od potu, špiny a krvi. Na špinavých rukách mal pazúrovité ožltnuté nechty. Na hrudi má chlpy a tričko s veľkým výstrihom.

Bellatrix Lestrangeová[upraviť | upraviť kód]

Bellatrix Lestrangeová (Blacková) (*1951-†1998) je fiktívna postava zo 7-dielnej fantasy série Harry Potter. Pochádzala z rodu Blackovcov, bola sesternicou Siriusa Blacka a Regulusa Blacka, a taktiež sestrou Andromedy Tonksovej (Blackovej) – matky Nymphadory Tonksovej manželky Toma Tonksa, a Narcissy Malfoyovej (Blackovej) – matky Draca Luciusa Malfoya a manželky Luciusa Malfoya. Bellatrix sa vydala nedobrovoľne za Rodolphusa Lestrangea a spolu s ním boli vernými služobníkmi Lorda Voldemorta. Bellatrix bola odsúdená na doživotie v Azkabane za mučenie a trvalé poškodenie duševného zdravia manželom Alice a Franka Longbottomových. Z väzenia utiekla počas hromadného úteku spolu s ďalšími deviatimi odsúdenými smrťožrútmi. Mučila Nevilla Longbottoma a zabila Siriusa Blacka – v boji ho zasiahla zaklínadlom a on prepadol cez závoj na oddelení záhad na Ministerstve mágie (5.diel), mučila Hermionu Grangerovú a zabila dýkou domáceho škriatka Doobyho (7.diel). Bola to obľúbenkyňa Temného pána – dôkazom jeho dôvery k nej by mohla byť Bifľomorovej šálka (v skutočnosti horcrux), ktorú jej dal aby ho schovala niekde kde ho nikto nenájde. Bola mu oddanou a vernou služobníčkou (sama sa považovala za jeho najvernejšiu smrťožrútku) a bojovala zaňho až do samého konca. Zomrela rukou Molly Weasleyovej v poslednej bitke na Rokforte (7.diel).

Charakteristika: čarodejnica s dlhými tmavými hustými vlasmi, pevnou čeľusťou a ťažkými viečkami. V tvári mávala povýšenecký výraz, a na tenkých perách pohŕdavý úškrn. V minulosti bola neuveriteľne krásna a očarujúca-no to už pominulo. Bellatrixin desivý výzor dopĺňá aj účes a zbierka príveskov a krúžkov z vtáčich labiek a prútik podobný Voldemortovmu-akoby zakrivené predĺženie jej ruky.

Augustus Rookwood[upraviť | upraviť kód]

Augustus Rookwood je fiktívna postava zo 7-dielnej fantasy série Harry Potter. Odsúdený po Karkarovej zrade na doživotie v Azkabane za špionáž na ministerstve pre Voldemorta. Pracoval v Oddelení záhad. Mučil mnoho muklov, prvý, ktorého udal Igor Karkarov, aby sa vyhol väzeniu. Utiekol so svojimi spoločníkmi počas hromadného úteku

Charakteristika: čarodejník s tvárou zjazvenou po dračích kiahňach a mastnými vlasmi.

Travers[upraviť | upraviť kód]

Travers je fiktívna postava zo 7-dielnej fantasy série Harry Potter. Odsúdený po Karkarovovej zrade na doživotie v Azkabane za pomáhanie pri vražde McKinnonovcov.