Snehová lavína v Nepále (2014)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Snehová lavína v Nepále je katastrofa z októbra 2014, ktorá mala za následok smrť najmenej 41 ľudí rôznych národností v okolí hôr Annapurna a Dhaulágirí v centrálnom Nepále. Nesezónne snehové búrky boli najhoršie za posledných desať rokov v tejto oblasti.

Pozadie[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2013 dosiahla oblasť Annapurna viac ako 120 000 zahraničných návštevníkov. Október je najrušnejší mesiac v Nepále pre peších turistov a horolezcov.

Udalosti[upraviť | upraviť zdroj]

Snehová búrka bola najhoršia za posledných desať rokov, pričom napadlo 1,8 metra snehu za 12 hodín. Nečakanú snehovú búrku vyvolali výbežky cyklónu Hudhud. Nad Bengálskym zálivom sa vytvoril cyklón, ktorý sa dostal nad Indiu a pokračoval kolmo na Himaláje do vnútrozemia pevniny už vo forme tlakovej níže.

Búrka mala za následok smrť najmenej 41 ľudí s mnohými nezvestnými. Medzi mŕtvymi bolo najmenej 21 turistov z Kanady, Indie, Izraela, Nepálu, Poľska a Slovenska, ako aj miestni horskí vodcovia a pastieri jakov.

Nečakaná lavína zasiahla pod osemtisícovou horou Dhaulágirí v Himalájach dvoch členov horolezecko-skialpinistickej expedície zo Slovenska Jána Matláka (60) a Vladimíra Švancára (58). Spolu s nimi zomreli aj traja Nepálčania, ktorí patrili do pomocného personálu tímu.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku 2014 Nepal snowstorm disaster na anglickej Wikipédii.