Snooker

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Snooker je biliardová hra, pochádzajúca zo Spojeného kráľovstva, populárna v krajinách Spoločenstva národov a krajinách Ďalekého východu.

Pravidlá[upraviť | upraviť zdroj]

Počiatočné rozmiestnenie gulí na stole

Snooker sa hrá na stole s rozmermi 1.8 na 3.6 metra (6 stôp na 12 stôp) s pätnástimi červenými, jednou žltou, zelenou, hnedou, modrou, ružovou, čiernou a bielou guľou. Proti sebe hrajú dvaja súperi. Snookerový zápas je rozdelený na nepárny počet tzv. frameov (frejmov). Zápas vyhráva hráč, ktorý ako prvý vyhrá nadpolovičnú väčšinu všetkých plánovaných frameov. Na začiatku si hráč umiesti bielu guľu na ľubovolné miesto v rozstreľovom poli v tvare D. Samotná hra v každom frame prebieha tak, že hráč, ktorý je práve na rade, sa snaží umiestniť pomocou bielej gule (ktorej jedinej sa môže dotknúť tágom) niektorú z farebných gulí do jednej zo šiestich dier rozmiestnených po obvode stola. Pritom pri každom nepárnom ťahu musí potopiť niektorú z červených gulí a v párnom hocijakú inú než červenú a bielu. Vo chvíli, keď sa mu to nepodarí, jeho ťah končí a na rad prichádza druhý hráč. Hráčom sa počítajú body nasledovne:

 • červená guľa – 1 bod
 • žltá guľa – 2 body
 • zelená guľa – 3 body
 • hnedá guľa – 4 body
 • modrá guľa – 5 bodov
 • ružová guľa – 6 bodov
 • čierna guľa – 7 bodov

Potopené červené gule sa späť na stôl nevracajú. Ostatné gule sa po potopení vracajú na svoje počiatočné miesto, pokiaľ je voľné. Pokiaľ pôvodné miesto pre guľu je obsadené inou guľou, guľa umiestni na voľné miesto inej farebnej gule, pričom sa uplatní princíp, že guľa sa vracia na voľné miesto gule s čo najvyššou hodnotou. Vo chvíli, keď už na stole nie sú žiadne červené gule, zahrá hráč, ktorý je na rade, ešte jeden strk, v ktorom môže potopiť ľubovolnú farebnú guľu, a potom je jeho úlohou potopiť všetky farebné gule postupne od žltej až po čiernu (v tejto fáze hry sa gule už na stôl nevracajú). Frame končí v okamihu, keď sú všetky gule potopené alebo sa niektorý zo súperov vzdá. Víťazom je hráč, ktorý získal viac bodov, resp. ten, ktorý sa nevzdal.

Snooker[upraviť | upraviť zdroj]

Špecifickým prípadom je situácia nazývaná snooker (zákryt), keď hráč nevidí priamo na žiadnu z gulí, ktorými môže hrať. Aby guľu / gule trafil, musí využiť odrazenie bielej gule cez mantinel, prípadne ju odohrávať oblúčikom. Keď hráč guľu ani len nezasiahne bielou guľou, rozhodca ohlási faul, za ktorý súper získava body. Množstvo bodov štandardne závisí od hodnoty gule, ktorú mal trafiť. V určitých situáciách môže rozhodca spolu s faulom ohlásiť aj miss (minutie). Súper sa vtedy môže rozhodnúť, či nechá rozhodcu znovu postaviť gule na miesta pred strkom a hráča nechať strk zopakovať, alebo či bude v hre pokračovať.

Freeball[upraviť | upraviť zdroj]

Situácia ktorá vznikne po faule súpera a biela guľa sa dostane do zákrytu – hráč nevidí priamo na žiadnu červenú guľu. V takom prípade môže trafiť ľubovoľnú farebnú guľu, ak ju potopí, táto guľa má hodnotu 1, ako keby bola červená. Potopená guľa sa vráti na svoje miesto a teraz hráč môže potápať ľubovoľnú farebnú guľu.Je tu však jedno pravidlo, ktoré hovorí, že hráč nesmie zahrať snooker na farebnej, ktorú hrá pri situácii zvanej free ball.


Snookerové
turnaje
Bodované turnaje
Majstrovstvá sveta
UK Championship
World Open
Welsh Open
China Open
Shanghai Masters
German Masters
Players Tour Championship
Iné turnaje
Northern Ireland Trophy
Bahrain Championship
Masters
Premier League
Pot Black
World Series of Snooker

Maximálny nábeh[upraviť | upraviť zdroj]

Najvyšší možný nábeh, ak súper neurobil faul, je 147. Všetkých 15 červených je kombinovaných s čiernou a zostávajúcich 6 farebných má hodnotu 27. Maximálny možný nábeh je 155, ak sa súper dopustil faulu a hráč má k dispozícii freeball.

Slávni hráči[upraviť | upraviť zdroj]

Na základe bodov, ktoré hráči získajú v bodovaných turnajoch je vytvorený svetový rebríček.

Poradie 5 najlepších hráčov v sezóne 2021/2022:[1][2]

 1. Ronnie O'Sullivan
 2. Mark Selby
 3. Neil Robertson
 4. Judd Trump
 5. Kyren Wilson

Turnaje[upraviť | upraviť zdroj]

Bodované turnaje[upraviť | upraviť zdroj]

Väčšina turnajov sa odohráva v Spojenom kráľovstve, pretože väčšina hráčov odtiaľ pochádza. Výnimkami sú Shanghai Masters a China Open.

Iné turnaje[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

 • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Snooker

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

 1. Rankings 2021/2022 - snooker.org [online]. www.snooker.org, [cit. 2022-04-15]. Dostupné online.
 2. Rankings Archive [online]. World Snooker, [cit. 2022-04-15]. Dostupné online. (po anglicky)