Sojuzmuľtfiľm

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Logo Sojuzmuľtfiľmu

Sojuzmuľtfiľm (rus. Coюзмультфильм) je sovietsky-ruské štúdio na kreslenie animovaných filmov v Moskve založené 10. júna 1936 v Sovietskom zväze. Spolu vyrobilo 1 527 filmov.

Teraz je rozdelené do dvoch častí:

  • «Творческо-производственное объединение «Киностудия «Союзмультфильм», ktoré sa zaoberá novými filmami (od marca 2004),
  • «Фильмофонд Киностудии «Союзмультфильм», ktoré sa zaoberá filmami do marca 2004.

Počas svojej existencie sa preslávilo dielami ako napríklad: Čeburaška (Чебурашка), Vinni-Puch (Винни-Пух), Bremenskije muzykanty (Бременские музыканты), Prostokvašino (Простоквашино), Ježko v hmle (Ёжик в тумане), Karlson na streche (Карлсон, который живёт на крыше), No počkaj! (Ну, погоди!).

História[upraviť | upraviť zdroj]

Po rozpade Sovietskeho zväzu sa Sojuzmuľtfiľm sprivatizoval a budovu s bábikami odovzdal cirkvi. Skôr ako na to mohli reagovať animátori vtrhli do budovy kosaci a vyhádzali bábiky von z budovy. Zamestnancom zabránili ich zachrániť. 1992 sa stal prezidentom štúdia Sergej Skuliabin, ktorý sa nehanbil nelegálne sa dostať k moci za pomoci korupcie a najatých chuligánov, ktorí zbili bývalého prezidenta štúdia, ktorý sa musel zotaviť v nemocnici. Nový majiteľ prepustil 90% zamestnancov. Keďže nový šéf rozpredával firmu pre vlastný zisk, výroba filmov sa skoro zastavila. Nakoniec sa podarilo zvrhnúť Skuliabina, ktorý utiekol do USA.

Sojuzmuľtfiľm sa na to zoštátnil a začal zase vyrábať nové filmy.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]