Sokolce

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
O zaniknutej obci na Liptove pozri Sokolče.
Sokolce
obec
Reformovaný kostol
Štát Slovensko Slovensko
Kraj Nitriansky kraj
Okres Komárno
Región Podunajsko
Nadmorská výška 110 m n. m.
Súradnice 47°51′10″S 17°49′43″V / 47,8529°S 17,8286°V / 47.8529; 17.8286
Rozloha 19,42 km² (1 942 ha) [1]
Obyvateľstvo 1 197 (31. 12. 2023) [2]
Hustota 61,64 obyv./km²
Prvá pís. zmienka 1332
Starosta František Mayer[3] (nezávislý)
PSČ 946 17
ŠÚJ 501344
EČV (do r. 2022) KN
Tel. predvoľba +421-35
Poloha obce na Slovensku
Poloha obce na Slovensku
Map
Interaktívna mapa obce
Wikimedia Commons: Sokolce
Mapový portál GKÚ: katastrálna mapa
Freemap Slovakia: mapa
OpenStreetMap: mapa
Portály, ktorých súčasťou je táto stránka:

Sokolce (maď. Lakszakállas) sú obec na Slovensku v okrese Komárno (Nitriansky kraj).

Polohopis[upraviť | upraviť zdroj]

Obec sa nachádza 70 km juhovýchodne od Bratislavy.

Kultúra a zaujímavosti[upraviť | upraviť zdroj]

Pamiatky[upraviť | upraviť zdroj]

  • Reformovaný kostol, jednoloďová gotická stavba s klinovitým záverom a predstavanou vežou, z druhej polovice 13. storočia. Pôvodné patrocínium bolo sv. Michala archanjela. Výraznou neskorogotickou úpravou, ktorá mu dala dnešnú podobu, prešiel v prvej polovici 16. storočia, keď bolo zbúrané staré presbytérium, kostol bol rozšírený východným smerom. Nové klinovito uknčené presbytérium bolo zaklenuté hodnotnou hviezdicovou rebrovou klenbou. V nepokojnom 17. storočí bol kostol obkolesený obranným múrom. V 18. storočí prešiel barokovou úpravou, ktorá však bola z veľkej časti odstránená v roku 1936. Vtedy bol kostol pod dohľadom pamiatkarov obnovený, došlo k reštaurovaniu gotických prvkov a doplneniu kamenných kružieb v oknách podľa najlepšie dochovaného gotického okna. Zariadenie kostola pochádza z tohto obdobia. V tejto etape bola vybudovaná veža. Obnovou prešiel v rokoch 1960 a 1982. Z prvej etapy stavby sa dochovali tri steny lode. Zneskorogotickej etapy presbytérium s jedným oknom s pôvodnou kružbou a klenbou. Klenba má dekoratívne konzoly, z ktorých má jedna tvar mužskej tváre, dve ďalšie majú charakter horšie čitateľných tvárí a zvyšné dve konzoly majú podobu ľalie a makovice. V presbytériu sa dochovalo vežové pastofórium.[4] Priestoru dominuje centrálne orientovaná kazateľnica lemovaná schodiskami, z doby poslednej úpravy kostola. Fasády kostola sú členené opornými piliermi a oknami so záklenkom v tvare lomeného oblúka a kružbou. Veža je členená lizénami a ukončená trojuholníkovými štítmi a ihlancovou helmicou.
  • Rímskokatolícky kostol Povýšenia sv. Kríža, jednoloďová pôvodne klasicistická stavba s pravouhlým ukončením presbytéria a predstavanou vežou, z prvej polovice 19. storočia.[5] V rokoch 1989-1993 bol žiaľ necitlivo prestavaný, keď bola pôvodná loď zbúraná a postavená novostavba. Z pôvodnej stavby sa dochovala iba veža. Na fasáde kostola je sekundárne umiestnený klenák z brány kaštieľa s aliančným erbom Tadeáša Amadého a Angely Ňári z druhej polovice 18. storočia. Veža je členená lizénami a ukončená ihlancovou helmicou. V podveží je portál s kamenným profilovaným ostením.
  • Amadéovský kaštieľ, dvojpodlažná stavba na pôdoryse obdĺžnika s vyvýšeným stredným krídlom, z druhej polovice 18. storočia. Rod Amadé tu pravdopodobne nežil, išlo o objekt správy panstva. V prvej polovici 19. storočia bol klasicisticky upravený, keď už patril Ghicyovcom. Po roku 1945 bol znárodnený posledným vlastníkom z rodiny Nagy, v súčasnosti sa tu nachádzajú potraviny.[6] Kaštieľ má po necitlivej úprave hladké fasády s profilovanou korunnou rímsou, iba stredné poschodové krídlo je členené lizénami.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Registre obnovenej evidencie pozemkov [online]. Bratislava: ÚGKK SR, [cit. 2011-12-31]. Dostupné online.
  2. Počet obyvateľov podľa pohlavia – obce (ročne) [online]. Bratislava: Štatistický úrad SR, rev. 2024-03-28, [cit. 2024-04-10]. Dostupné online.
  3. Voľby do orgánov samosprávy obcí 2022 : Zoznam zvolených starostov [online]. Bratislava: Štatistický úrad SR, 2022-10-30. Dostupné online.
  4. Sokolce [online]. Apsida.sk. Dostupné online.
  5. Sokolce - Kostol Povýšenia sv. Kríža [online]. Pamiatky na Slovensku. Dostupné online.
  6. Történelem [online]. Oficiálne stránky obce Sokolce. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Sokolce

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]