Preskočiť na obsah

Sokotra

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Svetové dedičstvo UNESCO
Svetové dedičstvo UNESCO
Socotra Archipelago*
Lokalita Svetového dedičstva UNESCO

Socotra
Štát Jemen Jemen
Typ prírodná pamiatka
Kritériá x
Identifikačné č. 1263
Región** Arabské štáty
História zápisu
Zápis 2008  (32. zasadnutie)
* Názov ako je zapísaný v zozname Svetového dedičstva.
** Klasifikované regióny podľa UNESCO.

Sokotra (arab. سقطرى - Sukutrá) je súostrovie štyroch väčších ostrovov a niekoľkých skalnatých ostrovčekov v Indickom oceáne. Sú súčasťou guvernorátu Adan v Jemene. Okrem hlavného ostrova Sukutrá sem patria aj menšie ostrovy Abd al Kúrí, Darsa a Samha, spoločne nazývané Bratia. Na ostrovoch žije asi 80 000 obyvateľov, z toho 43 000 v najväčšom meste Hádíbú.

Biodiverzita

[upraviť | upraviť zdroj]

Od 8. júla 2008 je súostrovie Sokotra lokalitou svetového prírodného dedičstva UNESCO, ako biotop s jedinečnou živočíšnou aj rastlinnou biodiverzitou. Z 825 rastlinných druhov sa 37 % nevyskytuje nikde inde na svete, podobne 90 % druhov plazov a 95 % druhov suchozemských slimákov. Na ostrovoch žije 192 vtáčích druhov, z toho 44 tam hniezdi. V pobrežných vodách sa vyskytuje 253 druhov útesotvorných koralov, 730 druhov rýb a 300 druhov kôrovcov.[1]

Dejiny Sokotry úzko súvisia s vývojom regiónu dnešného Jemenu. Najstaršie civilizačné stopy v tejto oblasti siahajú až do obdobia pred 7 000 rokmi. Vďaka svojej strategickej polohe pri prielive Bab al-Mandab bola Sokotra dôležitým bodom na námorných obchodných trasách medzi Arabským polostrovom, Afrikou a Indickým subkontinentom.

V antike sa región Jemenu a priľahlé územia označovali ako Arabia Felix (šťastná Arábia), čo odkazovalo na jeho úrodnosť a bohatstvo. Tento pojem sa objavuje u antických autorov, ako boli Strabón (Eudaímōn Arabia) či Plínius Starší (Arabia Felix).

Náboženské dejiny Sokotry sú spojené najmä s kresťanstvom. Ostrov mal kresťanskú komunitu už v 1. storočí, pričom viaceré artefakty tohto obdobia sa na ostrove zachovali. V 13. storočí spomína prítomnosť kresťanov na Sokotre aj Marco Polo. Kresťanský vplyv bol na Sokotre dominantný až do 15. storočia. V roku 1507 dorazili na ostrov Portugalci pod vedením Tristãa da Cunha a vojenského veliteľa Afonza de Albuquerque, ktorý bol neskôr guvernérom portugalskej Goy. Ich cieľom bolo obnoviť kresťanskú prítomnosť na ostrove. Napriek počiatočnej snahe Portugalci ostrov v roku 1511 opustili pre nepriaznivé podmienky, čím sa otvoril priestor pre úplnú islamizáciu ostrova, ktorá pretrváva dodnes. V súčasnosti je islam prakticky jediným náboženstvom Sokotry, pričom väčšina obyvateľstva vyznáva sunnitskú vetvu.

Počas novodobých dejín patrila Sokotra pod britský protektorát Aden, až do jeho ukončenia v roku 1967, keď vznikla Ľudová demokratická republika Jemen (Južný Jemen) – jediný marxistický štát v arabskom svete. V tom období bola Sokotra súčasťou Južného Jemenu, podporovaného Sovietskym zväzom. Na Sokotru boli dokonca vyslané sovietske vojenské jednotky ako symbol geopolitického vplyvu. Po zjednotení Severného a Južného Jemenu v roku 1990 sa ostrov stal súčasťou jednotného jemenského štátu.

Aj napriek formálnemu zjednoteniu krajiny pretrvávajú v regióne silné vnútorné rozpory. V súčasnosti je Sokotra politicky a administratívne prepojená s juhom Jemenu, konkrétne s Southern Transitional Council (STC), ktorý má podporu Spojených arabských emirátov. Emiráty realizujú na ostrove viaceré investície do infraštruktúry, vrátane výstavby škôl a nemocníc, a poskytujú zdravotnú pomoc obyvateľstvu. Obyvatelia Sokotry, ktorí sú sunnitského vierovyznania, sa výrazne dištancujú od šiítskych Húsiov, ktorí majú kontrolu nad časťami severného Jemenu.

Referencie

[upraviť | upraviť zdroj]