Sopotnica (prítok Hornádu)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Sopotnica

(prítok Hornádu)

potok
Sopotnica 117.jpg
Zdrojnica Klenov, Šarišská vrchovina
Ústie Hornád, Kysak
Dĺžka 15,5 km
Povodie Hornád
Hydrologické poradie 4-32-03-014, -016
Číslo recipienta 4-32-03-1848
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Sopotnica je pstruhový vodný tok miestneho významu v Šarišskej vrchovine. Je to ľavostranný prítok Hornádu s dĺžkou 15,5 km.

Opis toku[upraviť | upraviť zdroj]

Pramení nad obcou Klenov v Sedlickej brázde v nadmorskej výške okolo 650 m n. m. Tečie prevažne juhovýchodným smerom. Prítoky priberá na katastrálnych územiach obcí: Sedlice a Suchá Dolina, sprava sú to potok spod Zajačej hory (635,1 m n. m.), spod Zadného dolu (554,1 m n. m.), spod Rešetky (576,9 m n. m.) a zľava spod Bystrej (765,8 m n. m.). Tečie údolím v Šarišskej vrchovine (na hornom toku) a v pohorí Čierna hora (na dolnom toku), kde preteká podcelkom Sopotnické vrchy. Pod vrchom Tlstá (687 m n. m.) sa medzi obcami Veľká Lodina a Kysak v nadmorskej výške cca 250 m n. m. vlieva do rieky Hornád.

Jeseň na Sopotnici pri hájovni

Preteká obcami Klenov a Miklušovce. Na hornom toku preteká romantickým lúčnatým, mäkko modelovaným údolím, na dolnom toku má prudký spád a viacerými perejami a kaskádami sa prerezáva cez Sopotnické vrchy, pričom vytvára hlbokú približne 12 km dlhú rovnomennú dolinu. V ústí sa nachádza rekreačné stredisko Brezie. Po celej dĺžke toku je lesná cesta, ktorú s obľubou využívajú cykloturisti a peší turisti. Na trase je niekoľko hájovní a zvyšky po vodných mlynoch.

Pôvod názvu[upraviť | upraviť zdroj]

Podľa vtedajšej osady Sopotnica, ktorá sa spomína z roku 1386, kedy patrila Somosyovcom.

Vodné mlyny[upraviť | upraviť zdroj]

  • Miklušovský mlyn

bol postavený asi 1 kilometer pod obcou Miklušovce. Posledným vlastníkom bola rodina Kohútova. Teraz je mlyn prestavaný na súkromný rodinný dom.

Sedlický mlyn, zrúcanina
  • Sedlický mlyn

sa nachádzal asi 900 metrov od odbočky z križovatky cesty Sedlice-Miklušovce a lesnej cesty pri moste v kameňolome Sedlice. Posledným vlastníkom bola rodina Prokopova. V súčasnosti je z mlyna len zrúcanina.

  • Safkov mlyn

stojí asi vo vzdialenosti 1,5 kilometra od odbočky z cesty Ľubovec - Suchá Dolina. Odbočka je tesne pred obcou Suchá Dolina. Posledným vlastníkom je rodina Safkova. Aj dnes ide o pomerne zachovalú stavbu.

Hájovňa[upraviť | upraviť zdroj]

  • Hájovňa pri Olajošovi

pomenovaná podľa posledného hájnika, ktorý tam býval. Hájovňa stojí asi 0.5 kilometra od sútoku Sopotnice a Sedlického potoka v smere toku Sopotnice. Je možné sa tu dostať z obce Sedlice chodníkom, južným smerom pozdĺž potoka. V súčasnej dobe je vo vlastníctve obce Sedlice a slúži aj ako príležitostná turistická ubytovňa.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Literatúra a zdroje[upraviť | upraviť zdroj]