South Bank

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Budova Kráľovského národného divadla v Londýne je jedným z príkladov brutalistickej architektúry. Korunný princ Charles a o nej vyjadril, že „mu pripomína atómovú elektráreň.“
Budova Hayward Gallery.
London Eye.

South Bank (slov. Južné nábrežie) je jednou z oblastí Londýna na južnom brehu rieky Temže, neďaleko železničného nádražia Waterloo, v ktorej sa nachádza veľké množstvo kultúrnych stavieb a inštitúcií. Územie spadá pod správu mestských obvodov Lambeth a Southwark.

História oblasti[upraviť | upraviť zdroj]

Práve na tomto mieste sa konal v roku 1951 Britský festival, pri ktorého príležitosti bola postavená budova Royal Festival Hall, ktorá je súčasťou celého komplexu stavieb, tzv. South Bank Centre. Následne boli v roku 1967 otvorené Queen Elizbath Hall a Purcell Room, v roku 1968 Hayward Gallery a v roku 1976 Royal National Theatre - Kráľovské národné divadlo. V ich susedstve sa nachádza National Film Theatre a Britský filmový inštitút, ktorého súčasťou je i kino so systémom IMAX.

Neďaleko Národného divadla sa tyčí zvláštna biela veža budovy London Weekend Television (LWT), kde sídli produkcia jedného z najdlhšie vysielaných umeleckých televíznych programov The South Bank Show. Od roku 1993 odtiaľto vysielajú Carlton Television a GMTV, a tak je budova označovaná aj ako Londýnske televízne centrum.

Navzdory plánom na vybudovanie rozsiahlych komerčných objektov v 70. a 80. rokoch 20. storočia bolo po nátlaku spoločenských organizácií a rekonštrukcii Oxo Tower presadené zachovanie rôznorodého charakteru nábrežia, vrátane obytných jednotiek a otvorených priestranstiev.

Na západ od Royal Festival Hall za železničným viaduktom vedúcim k Hungerford Bridge je verejný park Jubilee Gardens, ktorý ju oddeľuje od neďalekej County Hall. Kúsok odtiaľ stojí najvyššie vyhliadkové koleso na svete – London Eye, postavené pri príležitosti nového milénia.

Dopravné spojenie[upraviť | upraviť zdroj]

Najbližšie stanice londýnskeho metra:

Najbližšie železničné stanice:

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]