South Louisiana

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Označenie South Louisiana predstavuje oblasť spojenú s prístavom Južnej Louisiany, ktorý sa rozkladá cez 87 kilometrov pozdĺž rieky Mississippi medzi New Orleans a Baton Rouge v štáte Louisiana. Jej stred sa nachádza približne v LaPlace v štáte Louisiana, ktorý slúži ako miesto sídla prístavu.

Tento prístav je rozhodujúci pre zásielky obilia zo stredozápadu, pričom pokrýva približne 60 % vývozu surových obilnín.

Geografická poloha[upraviť | upraviť kód]

Prístavy New Orleans, Južná Louisiana a Baton Rouge pokrývajú celkovo 277 km na oboch brehoch rieky Mississippi. Kanál Mississippi River-Gulf Outlet (teraz uzavretý skalnou hrádzou vybudovanou cez kanál v Bayou La Loutre) sa rozkladá 67 kilometrov od New Orleans do Mexického zálivu a prechádza cez rieku Mississippi z New Orleans do Baton Rouge, pričom jej hĺbka sa pohybuje až pri hodnote 14,6 m. Celkovo sú navigačné hĺbky v rozmedzí od 12 do 48 stôp (3,6 - 14,6 m) pozdĺž rieky, kanálov a bočných kanálov. Po hurikáne Katrina, Národný úrad pre oceán a atmosféru používal na prieskum lode so sonarmi a skenermi na posúdenie poškodenia pod vodou v prístavoch. Vedenia prístavov použili tento prieskum na rozhodovanie o tom, kedy otvoriť alebo uzatvoriť prístavy.

Vývoz a dovoz[upraviť | upraviť kód]

Tieto tri prístavy sú významné pre ekonomiku Spojených štátov. Prístavy New Orleans, Južná Louisiana a Baton Rouge sa umiestňujú na treťom, štvrtom a pätnástom mieste v celkovom obchode podľa prístavu do všetkých svetových prístavov. Pokiaľ ide o dolárovú hodnotu, celkový obchod podľa prístavu do všetkých svetových prístavov, New Orleans, Južná Louisiana a Baton Rouge, je 12., 16. a 27. miesto. Cez prístav Južnej Louisiany každoročne prejde viac ako 4 500 plavidiel a viac ako 65 000 lodí, čím sa dostáva na popredné miesto pre dovoz. Prístav Južnej Louisiany predstavuje 15 až 57 % amerického vývozu, čo predstavovalo roku 2017 hodnotu viac ako 71 miliónov ton nákladu.[1]

Podľa Severoamerickej asociácie vývozu obilia od augusta 2005 tieto tri prístavy slúžia ako brána pre takmer 55 až 70 % všetkej vyvážanej kukurice, sóje a pšenice z USA. Námorné člny nesú tieto zrná z rieky Mississippi do prístavov na skladovanie a neskôr na vývoz. Dovoz v týchto prístavoch zahrňuje produkty ako oceľ, guma, káva, ovocie a zelenina.

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. Overview | Port of South Louisiana [online]. portsl.com, [cit. 2018-07-10]. Dostupné online. (po anglicky)