SpaceX

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
SpaceX
SpaceX-Logo.svg

Právna formaprivately held company
Odvetvieaerokozmonautika
Založená2002
ZakladateľElon Musk
SídloHawthorne, Kalifornia, Spojené štáty
33°55′15″S 118°19′40″Z / 33,9207°S 118,3278°Z / 33.9207; -118.3278Súradnice: 33°55′15″S 118°19′40″Z / 33,9207°S 118,3278°Z / 33.9207; -118.3278
PôvodSpojené štáty
VedenieElon Musk
(CEO a CTO)
Gwynne Shotwellová
(prezident a COO)
Tom Mueller
(vedúci oddelenia pohonu)
Priemyselaerokozmický priemysel
Produkcianosná raketa Falcon 9
kozmická loď Dragon
výroba a prevádzka čiastočne znovupoužiteľných nosných rakiet, vývoj satelitov, preprava ľudí a nákladu do vesmíru
Zamestnancovtakmer 5 000 (vo februári 2016)
Webová stránkaSpaceX.com

Space Exploration Technologies Corporation (SpaceX) je americká technologická spoločnosť pôsobiaca v aerokozmickom priemysle, ktorú v roku 2002 založil Elon Musk z peňazí, ktoré zarobil na predaji svojho podielu v systéme PayPal. Spoločnosť vyvinula raketové nosiče Falcon 1 a Falcon 9, kozmickú loď Dragon a začala s komerčným vypúšťaním telekomunikačných družíc. Ďalej vyvíja ťažkú ​​nosnú raketu Falcon Heavy a pilotovaný variant lode Dragon, Dragon V2. Podľa vyjadrenia Elona Muska má byť cieľom spoločnosti významne znížiť náklady na cestu do vesmíru, a tým umožniť ľudstvu kolonizáciu Marsu.

Počas svojej existencie dosiahla spoločnosť SpaceX množstvo úspechov. Ako prvej súkromnej ​​spoločnosti na svete sa jej 28. septembra 2008 podarilo dosiahnuť obežnej dráhy Zeme za použitia motorov na kvapalné palivo, ďalej ako prvej súkromnej ​​spoločnosti sa jej podarilo 8. decembra 2010 vyslať na obežnú dráhu stroj a potom s ním pristáť v Tichom oceáne. Dňa 25. mája 2012 ako prvá súkromná firma úspešne vyslala kozmickú loď k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) a 3. decembra 2013 sa zapísala do histórie, keď ako prvá súkromná firma dosiahla geosynchrónnej dráhy v rámci štartu misie SES-8. Dňa 22. decembra 2015 spoločnosť získala ďalšie dôležité prvenstvo, keď sa jej podarilo pristáť s prvým stupňom rakety Falcon 9 FT.

Oproti vládnym agentúram aj konkurenčným firmám využíva SpaceX systém stavby rakiet, kedy v podstate celý konštrukčný proces prebieha v rámci jednej továrni v Kalifornii. SpaceX tak nie je nútená prevážať jednotlivé diely rakety v rámci USA, čo vedie k zníženiu nákladov na výrobu rakiet, a tým aj zlacňovanie štartov. Tento prístup, spoločne s vysokou frekvenciou štartov (SpaceX plánuje od roku 2014 do roku 2018 vykonať takmer 40 štartov rakiet), umožňuje firme znižovať náklady. K polovici roku 2014 sa podarilo firme SpaceX znížiť náklady na jeden štart rakety Falcon 9 na nízku obežnú dráhu Zeme na približne 60 miliónov amerických dolárov. Na toto zlacňovanie postupne reaguje aj konkurencia. Napríklad spoločnosť Arianespace, svetový líder v kozmickej doprave, v reakcii na klesajúce náklady spoločnosti SpaceX bol nútený pristúpiť na zlacnenie štartov svojich rakiet na geostacionárnu dráhu.

SpaceX sa snaží v dlhodobom pláne skonštruovať raketu, ktorá by sa dala opakovane použiť. V januári 2015 sa uskutočnil test v rámci zásobovacieho letu CRS-5 lode Dragon k ISS, počas ktorého sa spoločnosť pokúsila o pristátie prvého stupňa rakety Falcon 9 na plošinu umiestnenú v Atlantickom oceáne. Test skončil čiastkovým úspechom, keď sa podarilo prvý stupeň naviesť na plošinu, ale počas záverečného manévru sa raketa vo vyššej rýchlosti ako bolo plánované zrútila na plošinu. Rovnaký pokus sa uskutočnil aj v apríli toho istého roku, pri ktorom prvý stupeň na plošine skutočne pristál, ale kvôli prílišnej bočnej rýchlosti sa vzápätí po dosadnutí prevrátil a explodoval. Prvé úspešné pristátie prvého stupňa sa uskutočnilo dňa 8. apríla 2016 v rámci zásobovacej misie CRS-8 k ISS.

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému SpaceX

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku SpaceX na českej Wikipédii.