Preskočiť na obsah

Speicherstadt

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Svetové dedičstvo UNESCO
Svetové dedičstvo UNESCO
Speicherstadt and Kontorhaus District with Chilehaus*
Lokalita Svetového dedičstva UNESCO

Speicherstadt
Štát Nemecko Nemecko
Typ kultúrna pamiatka
Kritériá iv
Identifikačné č. 1467
Región** Európa a Severná Amerika
História zápisu
Zápis 2015  (39. zasadnutie)
* Názov ako je zapísaný v zozname Svetového dedičstva.
** Klasifikované regióny podľa UNESCO.

Speicherstadt (nemecky doslovne „mesto skladov“) je historický komplex skladovacích budov v hamburskom prístave. Speicherstadt bol vybudovaný medzi rokmi 1883 a 1927 južne od centra mesta ako súčasť hamburskej bezcolnej zóny voľného obchodu.

Od roku 2015 je zapísaný na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO spoločne s neďalekú mestskou štvrťou Kontorhausviertel.[1]

Rozkladá sa na ploche približne 26 hektárov (vrátane vodných plôch), má pretiahnutý tvar dlhý 1,5 km a široký 150 až 250 m a je pretkaný niekoľkými vodnými kanálmi. Sklady z červených tehál v novogotickom štýle sú postavené na drevených pilótach. Predná časť budov je z ulice, zatiaľ čo zadné priečelie nadväzuje na stenu kanálu. Charakteristické štítové steny sú korunované vežičkami. Súčasná využiteľná plocha všetkých budov v Speicherstadte je približne 630 000 m². Budovy majú rôzne účely, niektoré sú stále používané ako sklady, iné sú určené pre muzeálnu alebo výstavnú činnosť.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Hamburg bol v roku 1815 po Viedenskom kongrese začlenený do Nemeckého spolku, nie však do Nemeckého colného spolku. V roku 1871 vzniklo Nemecké cisárstvo a v roku 1881 bola podpísaná dohoda o zapojení Hamburgu do colného spolku. V tejto dohode bola dohodnutá výstavba skladu, ktorý by umožnil zaradenie celého mesta do colnej únie, avšak s výnimkou pre zachovanie bezcolného obchodu vo vymedzenom, určenom priestore na území Hamburgu - Speicherstadt. V tejto obchodnej enkláve sa teda aj naďalej uplatňovalo tradičné privilégium hamburských obchodníkov na dovoz tovaru bez cla, jeho uskladnenie a spracovanie (predovšetkým káva, čaj, korenie a tabak). Prvá časť skladísk Speicherstadt bola sprevádzkovaná v roku 1888.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Priečny rez Speicherstadtu z roku 1888
Priečny rez Speicherstadtu z roku 1888
Panoráma
Panoráma

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Bonn 2015: 39. Sitzung des UNESCO-Welterbekomitees [online]. [Cit. 2015-07-05]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Speicherstadt na českej Wikipédii.