Spievaná poézia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Spievaná poézia je širšie nevyhranený hudobný žáner rozšírený v európskych krajinách, napríklad Poľsku a pobaltských štátoch. Pieseň pozostáva z básnického textu (najčastejšie balady) a hudby skomponovanej špeciálne na danú báseň. Skladby obvykle predstavujú jemnú melódiu a skromnejšie hudobné pozadie, často obsahujúci klavírny a gitarový part. Niektorí predstavitelia spievanej poézie sú speváci-skladatelia, iní zas básnici a ich spolutvorcovia. Spievanú poéziu produkujú aj pódioví herci a amatérski muzikanti.

Spievaná poézia zdieľaná momentálne v Rusku je na vzostupnej ceste: jej predstavitelia si často sami píšu texty, napr. Bulat Okudžava, Vladimír Vysockij. Podobne, umelci v iných krajinách sú klasifikovaní ako bardi, folkoví alebo folkrockoví umelci (napr. Jacques Brel, Lluís Llach, Ovidi Montlor, Georges Brassens, Léo Ferré, Bob Dylan, Simon and Garfunkel, Tom Waits, Leonard Cohen, Djorde Balasevic, Paco Ibáñez) alebo komorný pop. Umelci iných hudobných žánrov občas tiež produkujú spievanú poéziu, napríklad Czesław Niemen, ktorí mnohé piesne zakladajú na prácach poľských básnikov, sú obvykle považovaní za rockových alebo elektro-rockových hudobníkov.

Obvyklé formy vyjadrenia sú individuálne a predstavované na kolektívnych verejných akciách, festivaloch, verejných nahrávkach hudobných albumov.

Umelci v Poľsku[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Sung poetry na anglickej Wikipédii.