Správca počítača

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Správca počítača je v informatike názov pre systémového administrátora, t. j. systémového používateľského účtu (tiež ako správca systému, superuser, admin), ktorý má v operačnom systéme najvyššie oprávnenia, ktoré sú prakticky absolútne. Jednoduchý princíp absolútnych oprávnení (tzv. „boha“) je základom mnohých operačných systémov, medzi nich patrí rada Windows NT (Windows XP, Windows 7 atď.), všetky unixové systémy a ďalšie.

Charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

Za bežných okolností nie je možné činnosť správcu obmedziť, čo sa dá považovať za chybu bezpečnostného návrhu systému, pretože správca môže v systéme previesť akúkoľvek činnosť a neskôr o nej zničiť všetky stopy a dôkazy. Odlišným modelom sú systémy, kde môže byť vytvorených niekoľko oddelených administrátorov s obmedzenými oprávneniami (napríklad systém OpenVMS), takže prípadná nečestná činnosť môže byť ostatnými správcami odhalená (tzv. princíp troch kľúčov od trezora).[1]

Pre správcu systému nie sú vo väčšine prípadov jadrom systému vyhodnocované oprávnenia a iné obmedzenia, ktoré sú inak pre bežných používateľov obmedzujúce. V niektorých prípadoch však môže byť správca systému obmedzený, ale toto obmedzenie môže sám ľahko zrušiť. V unixových systémoch napríklad nemôže používateľ root manipulovať so súborom, ktorý má nastavenú atribútu immutable bit (pomocou príkazu chattr). V systémoch Windows NT napríklad nemôže Administrátor pristupovať do adresára, do ktorého nemá nastavené oprávnenia, ale môže prevziať vlastníctvo a oprávnenia si ľahko prideliť.

Unixové systémy[upraviť | upraviť zdroj]

V Unixe a v ostatných unixových systémoch je účet správca systému nazvaný ako root, niekedy tiež toor (odzadu). Jeho UID aj GID je rovné číslu 0. V moderných distribúciách Linuxu býva znemožnené sa prihlásiť pod účtom root. Miesto toho má účet ľubovoľne určené osoby pridelené právo získať dočasne root oprávnenia na príkazy sudo <príkaz> alebo su.

Microsoft Windows[upraviť | upraviť zdroj]

V operačných systémoch rady Windows NT (taktiež Windows XP, Windows 7 atď.) je ekvivalentným správcom systému účet Administrátor. Pod kapotou operačného systému ale existuje ešte skrytý užívateľ nazvaný ako SYSTEM, ktorý môže vykonávať veľa operácií navyše priamo bez varovných hlášok alebo preberania oprávnenia. Klasický správca môže získať tieto maximálne oprávnenia utilitou tretej strany zvanou psexec. Výsledok sa blíži *nixovému rootu.

Novell Netware[upraviť | upraviť zdroj]

V systéme Novell NetWare bol účet správca systému nazývaný ako supervisor, neskôr admin.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Bankové inštitúcie používajú princíp tri kľúče od trezora, pretože k úspešnému vykradnutiu sa musia všetci traja majitelia kľúčov dohodnúť. A v trojici sa obyčajne dvaja spoja proti tretiemu, z čoho vzniknú rozpory, ktoré využije polícia k zadržaniu páchateľov.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Správce počítače na českej Wikipédii.