Square (architektúra)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Square du Temple, v pozadí radnica 3. obvodu

Square [vyslov: skvér] alebo skvér (z angl. square = štvorec, hranaté námestie) je verejné miesto, námestie miest vôbec a najmä anglických miest, obklopené domami (väčšinou vo štvorci) a uprostred obyčajne s verejnou zeleňou (trávnikom, sadmi, parkami, záhradami, alejami). Ako domáci alebo takmer domáci výraz sa slovo používa v anglicky hovoriacich (od konca 17. storočia) a vo francúzsky hovoriacich krajinách (od 19. storočia); po francúzsky sa slovo vyslovuje [skuár].

Square so zeleňou sú projektované, aby narušovali monotónnosť mestskej obytnej zástavby. Priestor venovaný automobilovej doprave je obmedzený len na cesty vedúce po okrajoch námestia a jeho stred je určený chodcom. Námestie však môže byť aj celé vyhradené parku s pešou zónou. Zelená plocha uprostred square je zvyčajne obohnaná mrežou, ktorá sa na noc zamyká. V tomto priestore je tiež zakázané venčiť psov.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

V Spojenom kráľovstve sa termínom square označovalo námestie uprostred obytných budov v rozširujúcej sa mestskej zástavbe. Toto square malo svoju spoločenskú funkciu. Mohol to byť spoločný priestor alebo dvor (obvykle štvorcový), ktorý však mohli používať len obyvatelia okolitých domov. Zo začiatku slúžili square na sušenie bielizne, klepanie kobercov a podobné praktické činnosti, ale postupne ich majitelia domov pretvárali na záhrady a parky.

Vo Francúzsku bol termín square zavedený počas druhého cisárstva, kedy bol barón Haussmann poverený rozsiahlou prestavbou Paríža. Inžinier Jean-Charles Alphand, záhradník Jean-Pierre Barillet-Deschamps a architekt Gabriel Davioud pri tejto príležitosti vytvorili v meste sieť parkov a záhrad a 24 square spojených bulvármi osadenými stromami.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Square na českej Wikipédii.