Stanley Kramer

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Stanley Kramer
americký režisér a producent
americký režisér a producent
Narodenie29. september 1913
New York, New York, USA
Úmrtie19. február 2001 (87 rokov)
Woodland Hills, Kalifornia, USA
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Stanley Kramer

Stanley Kramer (* 29. september 1913, New York, New York, USA – † 19. február 2001, Woodland Hills, Kalifornia) bol americký režisér a producent.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v Brooklyne v New Yorku a vysokoškolské vzdelanie získal na New York University. K filmu sa dostal ako spracovateľ textov a dialógov. Postupne sa presadzoval ako producent, potom režisér, nakoniec riadil svoju vlastnú produkčnú spoločnosť. V jeho filmoch hrali najväčšie súčasné hviezdy ako Katharine Hepburnová, Gary Cooper, Spencer Tracy a ďalší. Jeho filmy a výkony hercov boli osemdesiatkrát nominované na Oscara, v šestnástich prípadoch cenu skutočne získali. Ale aj keď šesť z jeho filmov bolo nominovaných na Oscara v hlavnej kategórii najlepší film, nikdy toto ocenenie nedostal. Hoci sa filmy na ktorých sa nejakým spôsobom podieľal, radia medzi nesmrteľné, spočiatku sa presadil ako priekopník nezávislej produkcie. Snímky bol totiž schopný vyrobiť nesmierne lacno. Napriek tomu v jeho filmoch chceli hrať aj hviezdy Hollywoodu.

Filmy, ktoré režíroval sú silne politicky liberálne a týkajú sa rasových predsudkov, kreacionizmu, alebo jadrovej vojny. Napriek tomu tvrdil: "Nechcem meniť svet. Stačí mi, keď dvaja ľudia vyjdú z kina dajme tomu v Kansas City a jeden druhému povie: Niečo také som ešte nevidel."

28. marca 1960 ako jeden z prvých dostal hviezdu na Hollywoodskpm chodníku slávy.[1]

Filmografia (výber)[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. "Kramer First Name Put in Walk of Fame"(abstract). Los Angeles Times, March 29, 1960, p. 15. Full article: LA Times Archives Retrieved 2010-06-12.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Stanley Kramer na českej Wikipédii.