StarCraft

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
StarCraft
Základné informácie
Autor/VývojárBlizzard Entertainment
VydavateľBlizzard Entertainment
Vivendi Universal
Nintendo
SériaStarCraft
EngineUpravený Warcraft II engine
Dátum vydania1. apríl 1998
ŽánerStratégia
MódSingleplayer, Multiplayer
PrístupnosťPEGI: 16+
ESRB: T (Teen)
USK: 12+
OFLC: M15+
ELSPA: 15+
OFLC (NZ): R16+
PlatformaPC, Mac
Médium1 CD, Nintendo 64 cartrige
Minimálne požiadavkyWindows:

Mac:

 • Systém 7.6 alebo lepší
 • PowerPC 601 alebo lepší
 • 16 MB RAM
VstupKlávesnica a myš
Ďalšie odkazy
Web stránka hryblizzard.com

Pozri aj Videoherný portál

StarCraft je strategická počítačová hra vyvinutá a vydaná spoločnosťou Blizzard Entertainment v roku 1998. Je to jedna z momentálne najrozšírenejších hier, keďže sa uchytila na rôznych turnajoch po celom svete. Mimoriadne populárna je v Južnej Kórei. V čase svojho vydania sa okamžite stala najpredávanejšou hrou roka[1] a v súčasnosti je to druhá najpredávanejšia hra na svete vôbec. Po ohlásení pokračovania, Starcraft II, sa v máji 2007 pôvodný Starcraft vyšplhal až na šieste miesto v predajnosti PC titulov v Amerike.[2]

Príbeh opisuje konflikt troch vesmírnych druhov: potomkov ľudí zo Zeme Terranov, hmyzoidných Zergov a technologicky vyspelých Protossov. Hra je zasadená do budúcnosti, keď Ľudia nadviažu kontakt s inými civilizáciami vo vesmíre a stanú sa účastníkmi boja Protossov a Zergov.

Rasy[upraviť | upraviť zdroj]

Žiaden z druhov v hre nemá výraznú výhodu či prevahu nad ostatnými rasami, ktorá by nebola kompenzovaná protizbraňou na druhej strane. StarCraft je vo všeobecnosti hráčskou komunitou považovaný za jednu z najvyváženejších hier vo svete vôbec. Tri zúčastnené rasy sú odlišné tak spôsobom výstavby, ako aj spôsobom boja.

Terran[upraviť | upraviť zdroj]

Terrania sú potomkovia ľudí. Ich technika je podobná súčasnej, reálnej vojenskej technike so značnými vylepšeniami. Ľudia boli vysadení do sektora Koprulu ako trestanecké lode s väzňami a súčasť genetických experimentov popri Projekte Očista (Project Purification). Ich jednotky tvoria prevažne rôzne trénovaní vojaci a stroje ovládané ľuďmi. Terranská základňa vzniká bežným spôsobom – pracovné jednotky pristavujú nové budovy.[3]

 • Výhody: Mobilita, silná obrana, možnosť budovať základne kdekoľvek, maskovanie, všestrannosť, jednotky vylepšované priebežne počas celého technologického vývoja, ľahko sa učia, okamžitá detekcia zamaskovaných nepriateľov, schopnosť opravovať všetky budovy a väčšinu jednotiek.
 • Nevýhody: Tendencia k dezorientácii jednotiek, vysoká potreba miesta, vyžadovanie aktívneho prieskumu, špeciálne schopnosti vyžadujú výskum, zraniteľnosť voči Plague, výrazne poškodené budovy sa bez opravy úplne zničia.

Zerg[upraviť | upraviť zdroj]

Zergovia sú zvláštne, hmyzu podobné bytosti, ktoré boli stvorené mimoriadne starou a vyspelou civilizáciou Xel’Naga. Tento pokus sa však vymkol kontrole. Nepoznajú techniku, všetky ich jednotky a tiež budovy sú živé. Evolúciou však dosiahli vlastnosti porovnateľné dokonca aj s najlepšou technikou Protossov – panciere, bodáky, zuby a drapáky či silné korozívne kyseliny. Zergovia majú spoločné úľové myslenie, ktoré riadi tzv. Overmind, zergské nadvedomie. Stratégia Zergov je jednoduchá, spočíva v obrovskom prečíslení počtu nepriateľov. Základňa Zergov vzniká veľmi zaujímavým spôsobom – pracovné jednotky mutujú na jednotlivé budovy.[4]

Protoss[upraviť | upraviť zdroj]

Protossovia sú veľmi stará a vážená rasa, stvorená rasou Xel’Naga, ale skôr ako Zergovia. Táto civilizácia je v mnohých aspektoch vyspelejšia ako ľudská, so silnými jednotkami s vlastnými energetickými štítmi. Protossovia spolu komunikujú pomocou vrodenej psychickej linky, ktorá spája všetkých príslušníkov rasy. Kombinujú hrubú silu, robotické jednotky, mágiu templárov a letecké jednotky. Protossovia závisia na psychickej energii, ktorá sa sústreďuje v okolí tzv. pylonov. Tie tvoria prepojenie s energetickou maticou na domovskej planéte Aiur. Bez energie sú protosské budovy nefunkčné. Stavba budov je riešená cez malú robotickú pracovnú sondu, ktorá len vydá rozkaz na prenos príslušnej budovy z domovskej planéty a následne sa môže venovať inej činnosti.[5]

Technické parametre[upraviť | upraviť zdroj]

Hra je určená pre použitie na mnohých, rôzne výkonných počítačoch. Preto šla čiastočne do úzadia grafická stránka hry. Jediné podporované rozlíšenie je 640 x 480, napriek tomu je hra veľmi prehľadná a plynulá. Engine hry je prevzatý a upravený z hry Warcraft II a bol aj podstatne rozšírený – pre výrazné nielen vizuálne rozdiely medzi jednotlivými rasami. Hra vyžaduje najmenej Pentium 90 MHz a lepší procesor, minimálne 16 MB RAM a približne 130 MB miesta na disku. Súčasné aj staršie počítače s ňou nemajú problémy.

Hra[upraviť | upraviť zdroj]

Sústredí sa na získanie a udržanie dvoch surovinových zdrojov: minerálov a Vespene plynu. Minerály nutné na stavbu všetkých jednotiek, sa objavujú ako modré kryštály vystupujúce v skupinách zo zeme. Zbierajú ich tieto ťažobné jednotky: terranské SCV (spájkovaním), zergská Drone (hryzením) a protosská Probe (časticovým lúčom). Vespénový plyn, nutný na stavbu pokročilejších, tzv. "high tier" jednotiek a výskumov, sa ukazujú ako gejzíry zeleného plynu vystupujúce z kopčeka. Pred ťažbou sa na vrcholku gejzíru musí postaviť špecifická budova – Refinery Terranov, Extractor Zergov a Assimilator Protossov.

Hráč v istom čase môže vlastniť len obmedzený počet jednotiek, pričom každá z nich vyžaduje určité zdroje a podporu, závislé na sile a veľkosti jednotky. Podpora (Supply Depot, Pylon a Overlord) musí byť dostupná po celý čas, ak sa limit naplní alebo prekročí, ďalšie jednotky sa už nedajú vytvoriť. V štandardnej hre je limit "jedla" nastavený na 200, každá jednotka však odoberá rôzny počet. Napríklad pracovné jednotky odoberajú 1 jednotku, protosský Zealot (základná bojová jednotka) odoberá 2 jednotky a terranský Battlecruiser (ťažký bojový krížnik) až 8 jednotiek. V rozšírení Brood War má protosský kúzelník Dark Archon schopnosť ovládnuť myslenie iných jednotiek a je schopný "ukradnúť" aj nepriateľské stavebné jednotky. To umožňuje hráčovi ovládať až tri rôzne rasy naraz, efektívnosť tohto kroku je však diskutabilná, nakoľko je to významne náročné na čas.

Hráč používa surovinové zdroje na výstavbu budov, s ktorými vie vyrobiť, mutovať alebo privolávať bojové jednotky. Niektoré ďalšie budovy obsahujú možnosť zakúpenia rôznych vylepšení pre bojové jednotky, iné sú zasa určené na obranu. Manažment zdrojov, rozširovanie základní za ďalšími zdrojmi a efektívna útočná a obranná taktika sú kľúčové prvky víťazstva. Ďalšou dôležitou časťou výhry je správny mikromanažment jednotiek, teda ovládnutie ich vlastností, výhod a nevýhod vo svoj prospech

Sieťová hra[upraviť | upraviť zdroj]

StarCraft na turnaji

Online služba Blizzardu, Battle.net, poskytuje možnosť hry cez internet bez ďalších poplatkov. Hra proti živým spoluhráčom je náročnejšia, pretože žiaden krok protihráča nie je predvídateľný, tak ako je tomu u umelej inteligencie. Na jednej mape môže spolu hrať až 8 hráčov (vrátane AI). Mnohí hráči sú organizovaní v herných klanoch, ktoré usporadúvajú rôzne turnaje.

Pri sieťovej hre sa niektoré osoby pokúšajú získať neférovú výhodu tým, že použijú rôzne modifikované verzie hry alebo podporné programy, ktoré im sprístupnia napríklad nekonečné zdroje alebo nesmrteľnosť. Táto "taktika" je v komunite známa ako cheatovanie (doslova "podvádzanie"). Blizzard už v minulosti proti týmto taktikám bojoval a roku 2003 uzatvoril vyše 400 000 herných účtov na Battle.net, u ktorých sa zistilo podvádzanie.[6]

Väčšina súťažného hrania mimo juhokórejskej profesionálnej scény sa odohráva na súkromných rebríčkoch ako je PGTour alebo World Gamers Tour. Tieto rebríčky používajú špeciálne sady máp (prevažne z kórejskej profi ligy), anti-cheatovacie programy a niektoré aj svoje súkromné servery. Od júla 2006, európska brána je prepojená s rebríčkom WGTour, všetky ostatné brány majú rebríčky zablokované.

Od verzie 1.08, StarCraft umožňuje hráčom zaznamenávať hru a uložiť ju ako nahrávku, zobraziteľnú v každej ďalšej kópii Starcraftu rovnakej verzie. Tento záznam obsahuje presný sled krokov tak, ako ich hráči urobili, v reálnom čase. Tieto nahrávky môžu ďalej študovať iní hráči a pokúsiť sa učiť rôzne nové postupy a taktiky boja.

StarCraft Editor Kampaní[upraviť | upraviť zdroj]

K hre je implicitne priložený StarCraft Campaign Editor (známy aj ako StarEdit). Systém spúšťačov udalostí, editora jednotiek a terénu umožňuje užívateľom radikálnym spôsobom zmeniť spôsob hry a vytvárať vlastné mapy, scenáre a kampane. Komunita tiež vytvorila ďalšie editory, ktoré môžu ovplyvniť dizajn hry ešte radikálnejším spôsobom.

Príbeh[upraviť | upraviť zdroj]

Príbeh StarCraftu sa odohráva vo vzdialenej budúcnosti. Spojená terranská vláda Zeme vznikla pomocou lží, podvodov a špionáže na troskách niekdajšej Organizácie Spojených Národov. Je udržiavaná vojenskou mocou a používa fašistické praktiky a tajnú políciu. Ako súčasť jedného z mnohých vládnych experimentov sú k vzdialenej planéte Gantris 4 vyslané kolonizačné lode s trestancami, tie však zlyhajú a o 28 rokov, o 60 000 svetelných rokov ďalej, pristanú na niektorých planétach v sektore Koprulu. Počas neskoršej kolonizácie sektora Koprulu sa potomkovia ľudí stávajú svedkami príchodu Zergov, zamorenia viacerých planét a následného boja Protossov a Zergov, kde majú Terrania svoje vlastné záujmy.

Epizóda prvá: Krik rebela (Rebel Yell, Terranská kampaň)[upraviť | upraviť zdroj]

Hráč prevezme úlohu koloniálneho guvernéra Terranskej Konfederácie (Confederacy) a stretáva sa s postavou Jima Raynora, maršala kolónie Mar Sara. Po zničení Zergami zamoreného majetku Konfederácie je hráč (v úlohe guvernéra) vyzvaný, aby sa okamžite vzdal jednotkám konfederácie a pripája sa k rebelskej skupine, Synom Korhalu (Sons of Korhal). Kapitán Jim Raynor, ktorý slúži pod vami, sa rozhodol taktiež pridať k Synom Korhalu. Po tom, čo Protossovia zničia Zergmi infikovanú kolóniu Konfederácie v kolónii Chau Sara, vodca rebelov, Arcturus Mengsk, použije emitory psychickej energie (psi-emmiters), aby prilákal Zergov na ciele Konfederácie a svojich vlastných záujmov. Mengsk získava do služieb generála Konfederácie, Edmunda Duka, a Zergom obetuje svoju dôležitú pomocníčku, Sarah Kerriganovú, vojačku s psychickým výcvikom (ghost), aby zaistil zničenie Konfederácie. Raynor, rozhorčený nad tým, že Mengsk opustil Sarah, utečie od neho, sprevádzaný hráčom spolu s malou skupinou vojakov. Po páde Konfederácie spôsobenom použitím emitorov na domovskej planéte konfederácie – Tarsonise – Mengsk reorganizuje zvyšky populácie ľudí v Koprulu do kvázištátu Terranského Panstva (Terran Dominion) a korunuje sa za cisára.

Epizóda druhá: Nadvedomie (Overmind, Zergská kampaň)[upraviť | upraviť zdroj]

V druhej epizóde hráč preberá úlohu novovytvoreného zergského Mozgu (Cerebrate) a je mu do ochrany zverené najnovšie "dieťa" – kukla, ktorá obsahuje chytenú Sarah Kerriganovú, ktorá je pod vplyvom zergského hyperevolučného vírusu a je pripravovaná na znovuzrodenie do Roja (Swarm). Po precitnutí Kerrigan získa obrovskú silu a bez námahy ničí najbližších nepriateľov. Medzitým Tassadar, Protosský veliteľ výpravnej flotily, objavuje, že zergské Mozgy aj po zničení dokáže Nadvedomie (Overmind) obnoviť. Jediný spôsob, ako trvalo zničiť nejaký zergský Mozog, je použitie energie, ktorú ovládajú Protosskí utečenci, Temní Templári (Dark Templar) z planéty Shakuras. Ich energia sa totiž podobá tej, ktorú ovláda aj Nadvedomie. Tassadar sa spojí s utečencami a zatiaľ čo odláka Kerrigan, temný templár Zeratul zavraždí jeden z Mozgov, Zasza. To preruší kontrolu Nadvedomia nad Kŕdľom Garm (Garm Brood), ktorý sa stane neovládateľne zúrivým a jeho zúrivosť vyvoláva chaos. Zároveň však Nadvedomie neočakávane prepojí svoje myslenie so Zeratulom, čím sa ich mysle otvoria a spoznajú tajomstvá jeden druhého. Vďaka tomu Nadvedomie odhalí pozíciu planéty Aiur, domovskej planéty Portossov, ktorú hľadalo už dlhý čas. Následne spustí obrovskú inváziu na planétu a napriek veľkému odporu sú Protossovia porazení a Nadvedomie sa vnorí do kôry planéty.

Epizóda tretia: Pád (The Fall, Protosská kampaň)[upraviť | upraviť zdroj]

V poslednej kapitole pôvodnej hry hráč prevezme úlohu nového Vykonávateľa (Executor) flotily. Nahradzuje Tassadara, ktorý bol v Konkláve (Conclave – protosská vládna rada) označený za kacíra z dôvodu spolupráce s temnými templármi. Hráč spočiatku slúži Konkláve pri boji proti Zergom na Aiure, ale počas misie, kde má za úlohu chytiť Tassadara, hráč sa vzbúri a pripojí sa k Tassadarovi. To vedie k občianskej vojne s Tassadarom, jeho nezvyčajným templárskym spojencom a Temným Templárom zaťaženým voči Konkláve a ich náboženstvu Khala. Tassadar a Temní Templári sa neskôr ukážu ako skutočne lojálni voči Aiuru tým, že Zeratul zničí ďalšie dva zergské Mozgy. Konkláve sa preto spojí s Tassadarom, Temnými Templármi a skupinou Terranov vedených Jimom Raynorom. Spoja sa v obrovskej ofenzíve voči Nadvedomiu, ktoré môže byť podobne ako jeho cerebrati zničené len silou temných templárov ktoré plánuje Tassadar nasmerovat do Nadvedomia pomocou lode Ganthritor. Tassadar pritom spojí svetlú a tmavú stránku Protosskej energie a tento kanál nasmeruje do trupu svojej lode Ganthritor tesne predtým, než s ňou narazí priamo do zraniteľnej formy Nadvedomia. Týmto činom sám seba obetuje v prospech zničenia Nadvedomia a oslobodenia Aiuru. Neskôr mu Protossovia za tento čin prisúdia takmer polobožský charakter.

Dôležité postavy[upraviť | upraviť zdroj]

Vývoj[upraviť | upraviť zdroj]

Warcraft II: Tides of Darkness, predošlá produkcia Blizzardu, bol kritizovaný za prílišnú podobnosť medzi dvoma zúčastnenými dvoma rasami (drobnou výnimkou boli niektoré druhy kúzel). Pôvodnou myšlienou bolo vytvoriť tzv. "Warcraft in Space" (Warcraft vo vesmíre). StarCraft preto uplatnil rozhodujúce asymetrie medzi jednotlivými rasami, bol použitý izometrický pohľad kamery, hudba bola nahraná v CD kvalite a dabing postáv bol obstaraný profesionálnymi dabérmi.[7]

Rozšírenie Brood War sprístupnené v roku 1998, onedlho po vydaní pôvodnej hry, doplnilo niekoľko nových jednotiek pre každú rasu a tiež nové kampane pre každú z nich. Aj keď v pôvodnej hre boli rasy čiastočne nevyvážené, rozšírenie a následné softwarové vylepšenia distribuované najmä cez Battle.net toto zmenili a vylepšili.

Súvisace diela[upraviť | upraviť zdroj]

StarCraft: Brood War[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: StarCraft: Brood War

Príbeh ďalej pokračuje v datadisku StarCraft: Brood War, kde sa dozvedáme rôzne ďalšie detaily príbehu, každá rasa dostala nové jednotky a niektoré aj nové vylepšenia. Pribudol tiež nový typ územia, tzv. Twilight, čo je vlastne planéta Shakuras, na ktorej sa odohráva významná časť príbehu.

StarCraft: Ghost[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: StarCraft: Ghost

Stealth akčná počítačová hra z pohľadu tretej osoby na ktorej pracovala spoločnosť Blizzard bola StarCraft: Ghost. Pôvodne mala vyjsť ešte v roku 2003, bola však postupne odkladaná až do roku 2006, kedy bola v máji "odložená na neurčito".[8] V súčasnosti je stav projektu neznámy, producenti údajne zvažovali presun na next-gen konzoly.

StarCraft II[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: StarCraft II

Dodatkové kampane[upraviť | upraviť zdroj]

Súvisiace výrobky[upraviť | upraviť zdroj]

Typ výrobku Názov anglického originálu Názov slovenského prekladu* Názov českého prekladu ISBN
kniha StarCraft: Uprising StarCraft: Vzbura StarCraft: Vzpoura (2000) (iba eBook) ISBN 0-7434-1898-0
kniha StarCraft: Liberty's Crusade StarCraft: Křížová cesta (2001) ISBN 0-671-04148-7
kniha StarCraft: Shadow of the Xel'Naga StarCraft: Tieň Xel'Nagov StarCraft: Stín Xel'Nagů (2001) ISBN 0-671-04149-5
kniha StarCraft: Speed of Darkness StarCraft: Rýchlosť Temnoty StarCraft: Rychlost Temnoty (2002) ISBN 0-671-04150-9
kniha StarCraft: Queen of Blades StarCraft: Kráľovná čepelí StarCraft: Královna čepelí ISBN 0-7434-7133-4
knižná trilógia StarCraft: The Dark Templar Saga
poviedka StarCraft: Hybrid StarCraft: Hybrid
poviedka StarCraft: Revelations StarCraft: Zjavenia

(*) – Doslovný preklad

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. StarCraft Named #1 Seller in 1998 [online]. IGN.com, 20. január 1999, [cit. 2007-07-04]. Dostupné online. Archivované 2008-02-04 z originálu. (anglicky)
 2. StarCraft Back on Top 10 PC Games List [online]. actiontrip.com, 6. apríl 2007. Dostupné online. (anglicky)
 3. Podrobné popisky Terranských jednotiek battle.net
 4. Popis Zergských jednotiek battle.net
 5. Popis Protosských jednotiek battle.net
 6. Burnes, Andrew. Blizzard Bans Battle.net Accounts [online]. IGN.com, 1. október 2003, [cit. 2007-07-04]. Dostupné online. Archivované 2006-12-10 z originálu.
 7. StarCraft: Evolution [online]. StarCraft Legacy, [cit. 2008-02-17]. Dostupné online. Archivované 2007-10-17 z originálu.
 8. Blizzard Postpones StarCraft: Ghost Indefinitely [online]. xbox.gamespy.com, 24. marec 2006. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

 • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému StarCraft

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]