Star Trek VIII: Prvý kontakt

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Star Trek: Prvý kontakt
Originálny názov Star Trek: First Contact
Žáner sci-fi
Dĺžka 111 minút
Štát USA
Rok 1996
Dátum uvedenia 22.11.1996
Rozpočet 47 000 000 $
Zárobok 146 027 888 $ (celosvetovo)
Filmový štáb
Réžia Jonathan Frakes
Scenár Rick Berman (námet)
Ronald D. Moore
Brannon Braga
Produkcia Rick Berman
Hudba Jerry Goldsmith
Kamera Matthew F. Leonetti
Postupnosť
Predchádzajúci Star Trek: Generácie
Nasledujúci Star Trek: Vzbura
Ďalšie odkazy
IMDb
ČSFD

Star Trek VIII: Prvý kontakt je v poradí ôsmy celovečerný film na tému Star Trek. Druhý zo série, ktorá vychádza z postáv a udalostí seriálu Star Trek: Nová generácia.

Krátko po uvedení filmu Star Trek: Generácie dostali scenáristi Ronald D. Moore a Brannon Braga úlohu spracovať ďalší príbeh, tentoraz s významnou účasťou Borgov. Producent Rick Berman požadoval zaradenie cestovania v čase, čo scenáristi vyriešili umiestnením príbehu do 21. storočia. Réžiu dostal Jonathan Frakes, v seriáli a filmoch ako komandér William T. Riker. Rozpočet bol stanovený na 47 mil. $, dovtedy najvyšší v celej sérii Star Trek.

Došlo k viacerým vylepšeniam, ako po stránke technického prevedenia vesmírných lodí, samotných bojov v otvorenom vesmíre, tak aj designovým zmenám uniforiem posádky a vo stvárnení Borgov. Film bol nominovaný na Academy Awards za masky.

Zápletka[upraviť | upraviť zdroj]

Borgovia sa snažia cestovaním v čase z roku 2373 do roku 2063[1] prekaziť ľuďom na Zemi prvý pokus s warp rýchlosťou. Tým by spôsobili zmeny v časovej osi, zabránili prvému kontaktu s Vulkáncami. Bez prvého kontaktu by nedošlo na spustošenej Zemi k technickému a spoločenskému rozvoju, k vzniku Spojenej federácie planét, a tak k ohrozeniu budúcich plánov Borgov v asimilovaní kvadrantu.

Je tam vysoká koncentrácia metánu a oxidu uhličitého. Populácia približne deväť miliárd. Všetci Borgovia. (Dat o Zemi v budúcnosti)

Odpor je márny. (Borgské spoločenstvo)

A preto sa posádka USS Enterprise E snaží cestovaním v čase za borgskou loďou zabrániť týmto zmenám.

Príbeh[upraviť | upraviť zdroj]

Hviezdny čas 50893,5. Borgovia opäť útočia na Zem. Kapitán Jean-Luc Picard a jeho loď s novým poradovým značením USS Enterprise E dostáva priamy rozkaz hliadkovať v Neutrálnej zóne. Rozkaz bol vydaný z obavy, že kapitán nie je dostatočne spoľahlivý, keďže bol pred šiestimi rokmi asimilovaný a bol Borgom s menom Locutus. Rozkazu sa vzoprie a letí s plnou podporou posádky Enterprise do boja o Zem. Prevezme velenie nad takmer padlou flotilou lodí a spoločným útokom, s využitím znalostí o Borgoch dôjde k zničeniu útočiacej borgskej kocky. Z kocky však unikne guľovitý modul, ktorý vyvolá chronometrický vír na cestovanie v čase. Modul ním letí na Zem do roku 2063. Na Zemi bolo desať rokov po 3. svetovej vojne, väčšina planéty bola zničená a nefungovala žiadna obrana. Posádka Enterprise zachytená vírom vidí dopad na populáciu na Zemi, a preto zachováva kurz a letí vírom za Borgami, so snahou predísť zmene v časovej línii, ktorú spôsobili.

Modul bombarduje územie Montany, plán štartu rakety takmer stroskotáva. Enterprise po prelete časovým oknom zničí modul, no nezabráni transportu niekoľkých Borgov na Enterprise, ktorí sa ju pokúšajú asimilovať. Z väčšej časti sú úspešní, zajali Data, ich hlavnou snahou je kontaktovať súčasných Borgov v kvadrante, využitím deflektoru Enterprise. Pokus je Picardom, Worfom a ďalším dôstojníkom zmarený, no nepriaznivý vývoj situácie núti kapitána spustiť autodeštrukciu.

Na zemi v Montane zatiaľ časť posádky (William T. Riker, Deanna Troi, Beverly Crusherová) presviedča miestneho vedca Zeframa Cochrana, aby vzlietol so svojou raketou Phoenix a použil warpový pohon. Tým by upútal pozornosť Vulkáncov, ktorí prelietajú slnečnou sústavou. A došlo by tak k prvému medziplanetárnemu kontaktu ľudí s inou rasou. Cochran čelí príbehom z budúcnosti o tom, aký je slávny, uznávaný a pod. Spolu s jeho alkoholizmom má posádka problém presvedčiť ho v pláne vzlietnuť.

Úspešne dôjde k štartu Phoenixu, zatiaľ čo na sa evakuovanej Enterprise kapitán snaží oslobodiť Data výmenou za seba. Ako niekdajší člen spoločenstva, silná osobnosť je pre Borgov veľmi cenný. Dat však dostal od Borgov ľudskú kožu a konečne sa takmer úplne poľudštil, a tak zostal Borgom zaviazaný. Kapitánovi nezostáva nič, len sledovať ako Dat zastavuje autodeštrukciu, vystreľuje salvu fotónových torpéd na Phoenix. Dat však náhle poruší obal chladenia warpového jadra, unikajúci plyn devastuje biologickú zložku Borgov. Picard hrozbe unikol, Dat obetoval svoje ľudské časti tela, Cochranovú loď zle nastavené torpéda minuli. Vulkánci pristanú na Zemi, Enterprise v zákryte mesiaca už čo najmenej ovplyvňuje časovú os. S využitím borgskej technológiej, ktorá zostala integrovaná do lodných systémov sa vráti posádka v čase naspäť domov.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Star Trek: First Contact [online]. Memory Alpha, 26.11.2003, rev. 2009-06-25, [cit. 2009-06-29]. Dostupné online. (anglicky)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Star Trek: First Contact na anglickej Wikipédii.