Preskočiť na obsah

Stefan (titul)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Titul Stefan (po slovensky Štefan) sa odvodzuje od gréckeho slova στέφανος stefanos, ktoré znamená „ovenčený“ alebo „korunovaný“. Je odvodené z gréckeho στέφος stefos – veniec, koruna.

V starovekom Grécku bol veniec čestným odznakom úradníkov alebo vojakov ako odmena za ich služby, nosil sa počas osláv ako symbol veselosti, alebo v chrámoch na počesť bohov. V neposlednom rade dostávali veniec atléti za víťazstvo v hrách alebo v súťaži. Uvitý bol najčastejšie z dubových vetvičiek, brečtanu, petržlenu, vavrínu, myrty alebo olivovníka. V starovekom Ríme prevzali veniec ako symbol vojenského viťazstva a vodcovstva.

V cirkevnej terminológií sa používa výraz "koruna mučeníctva" resp. "veniec mučeníctva". Prvým mučeníkom bol práve Svätý Štefan Prvomučeník.

Srbskí vládcovia používali titul Stefan pred svojim krstným menom po nástupe na trón, ako titul na počesť prvých vládcov z dynastie NemanjićovcovStefana Nemanju a Stefana II. Nemanjića prezývaného Prvokorunovaný (srbsky Prvovenčani). Stalo sa symbolickým titulom, neoddeliteľným od dynastie a monarchie, a prijímali ho všetci následníci, ktorí si nárokovali kráľovský titul.