Steven Moffat

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Steven Moffat
Doctor Who Peabody 2013 (cropped to Moffat).jpg
Základné informácie
Narodenie 9. apríl 1961 (60 rokov)
Paisley, Škótsko
Pôsobenie scenárista, producent, spisovateľ
Roky pôsob. 1988 – súčasnosť
Webstránka oficiálna stránka

Steven Moffat (* 9. apríl 1961,[1] Paisley, Škótsko) je škótsky spisovateľ, scenárista a producent, známy ako showrunner a producent televíznych seriálov BBC Doctor Who a Sherlock.

Moffatova prvá televízna práca bola seriál Press Gang. Jeho prvý sitcom, Joking Apart, bol inšpirovaný rozpadom jeho prvého manželstva. Naopak, jeho neskorší sitcom Coupling bol založený na vývoji jeho vzťahu s televíznou producentkou Sue Vertue. Medzi týmito dvoma seriálmi napísal Chalk, komediálny sitkom z prostredia školy inšpirovaný jeho vlastnými skúsenosťami ako učiteľa angličtiny.

Celoživotný fanúšik Doctor Who, Moffatova prvá práca na seriáli bol scenár z paródie epizódy The Curse of Fatal Death z roku 1999. Potom napísal šesť epizód renewed série, ktorá začala v roku 2005 ("The Empty Child", "The Doctor Dances", "The Girl in the Fireplace", "Blink", "Silence in the Library", and "Forest of the Dead"). V roku 2010 nahradil Russell T Daviesa ako showrunnera, spisovateľa a výkonného producenta. V rovnakom roku vytvoril seriál Sherlock spolu s Markom Gatissom.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. MOFFAT, Steven. Production Notes. Doctor Who Magazine, 2009-3-7.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]